براساس گزارش هیومن رایتس واچ، جمهوری اسلامی! از کودکان مهاجر افغانستانی برای جنگ در سوریه استفاده می‌کند.

سربازان یکبار مصرف

کسانی که تصاویر تلویزیون در دوره‌ی جنگ ۸ ساله را به یاد می‌آورند، فراموش نکرده‌‌اند که بخشی از تبلیغات نظام مقدس! در روزگاری که شعارش «فتح قدس از طریق کربلا» بود، فرستادن کودکان به «جبهه‌های جنگ» را در بر می‌گرفت؛ کودکانی که اغلب برای عبور از میدان‌های مین مورد استفاده قرار می‌گرفتند و در فرهنگ جمهوری اسلامی! از آنها به‌عنوان سربازان یکبار مصرف یاد می‌شد.

قهرمان! جنگ

همچنین با گذری به بهشت زهرای تهران یا سایر قبرستان‌ها در شهرستان‌های دیگر، می‌توان انبوهی از قبرها را شمارش کرد که متعلق به کودکان است. از یاد نبریم که خمینی کسی را به‌‌عنوان قهرمان جنگ معرفی کرد که کودکی سیزده ساله بود و در تبلیغات حکومتی اینطور وانمود می‌شد که با نارنجک خود را به زیر تانک انداخته است؛ داستانی که وارد کتاب‌های درسی دوران دبستان نیز شده بود تا سایر کودکان را به تکرار همان کار تهییج کنند.

کودکان افغانستانی

با افزایش دافعه‌ی جامعه‌ی ایران از حکومت ولایت فقیه، و با فاصله گرفتن هرچه بیشتر از سیاست‌های جنگ‌طلبانه‌اش، حال نوبت به کودکان افغانستانی رسیده است که قربانیان جدید خلافت اسلامی! در جنگی دیگر باشند.
دشواری نظام برای جذب نیرو از جامعه‌ی ایرانی جهت جنگ در سوریه، نظام را بر آن داشته است تا به جذب کودکان مهاجر افغانستانی بپردازد؛ مردمی که در سخت‌ترین شرایط در ایران کار و زندگی می‌کنند و در اغلب موارد حتی از حق تحصیل نیز محروم هستند. یکی از راههای خلاصی از فشارهای حکومتی برای این مهاجران، رفتن به سوریه است که در کنار دریافت دستمزد، می‌توانند تاثیری هم بر روی امتیازاتی که در آینده ممکن است از طرف خلافت اسلامی! دریافت کنند، داشته باشد.

جنایت جنگی

در همین رابطه هیومن رایتس واچ روز یکشنبه ۹ مهر در گزارشی نوشت که سپاه، کودکان مهاجر افغانستانی را برای جنگ در سوریه به کار می‌گیرد. این کودکان ۱۴ ساله در «لشکر فاطمیون» که از افغانستانی‌ها تشکیل شده است، سازماندهی شده و وارد جنگ در سوریه می‌شوند. این کار در حالی صورت می‌گیرد که براساس قانون بین‌المللی، استخدام کودکان زیر ۱۵ سال برای «شرکت فعال در درگیری‌ها یک جنایت جنگی است.»

تأیید گزارش

محققان هیومن رایتس واچ ۸ مقبره را در ایران شناسایی کرده‌اند که متعلق به کودکان افغانستانی کشته شده در جنگ سوریه می‌باشد. «همچنین طبق گزارش رسانه‌ رژیم ایران بعضی از این موارد تأیید شده و گزارش کردند ۶ سرباز کودک افغانستانی دیگر نیز در سوریه کشته شدند».
سارا لیها وینستون مدیر خاورمیانه هیومن رایتس واچ گفت: «رژیم ایران باید فوراً استخدام کودکان سرباز را متوقف کرده و هر کودک افغانستانی که برای جنگیدن به سوریه فرستاده است را برگرداند».

در همین زمینه:

پناهندگان افغانستانی در ایران؛ دو راهی مرگ

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشتن دیدگاه