رحمانی فضلی تاریکی شب را بهانه عدم امدادرسانی به زلزله‌زدگان، کرده است.

زمین‌لرزه

یکشنبه ۲۱ آبان ۹۶ زمین‌لرزه‌ای قوی در استان کرمانشاه به‌وقوع پیوست؛ زمین‌لرزه‌ای که علاوه بر ایجاد ویرانی در این استان، در شهرهای همدان، اراک، زنجان، سنندج، تبریز و چند شهر دیگر و نیز در مناطقی از عراق و دیگر کشورهای منطقه احساس شده ‌است.

آمارها

براساس آمارهای منتشره که البته چندان هم دقیق نیست، صدها نفر از شهروندان جان‌باخته و هزاران نفر دیگر مصدوم شده‌اند.
خبرگزاری‌‌ها به نقل از «مقام‌های استان کرمانشاه» شمار کشته‌شدگان را دست‌کم «۲۰۷ نفر» و شمار زخمی‌ها را بین ۱۷۰۰ تا ۲۵۰۰ نفر عنوان کرده‌اند. معاون وزارت بهداشت گفته است: شمار قربانیان و مصدومان حادثه «رو به افزایش است».

قربانیان

بیشتر قربانیان از شهرهای سرپل‌ذهاب، قصرشیرین، اسلام آباد غرب و ثلاث باباجانی، هستند، هرچند منابع محلی بر کامل نبودن گزارش‌ها تاکید دارند زیرا با توجه به تجربه‌های قبلی، اهمال گسترده نهادهای حکومتی در نجات جان‌ها از زیر آوارها منجر به از دست رفتن جان‌های بیشتری خواهد شد.

سرپل‌ذهاب

اکثر جان‌باختگان از ساکنان سرپل‌ذهاب بوده‌اند. مرکز درمانی این شهر به دنبال زلزله ویران شده است. براساس گزارش تسنیم، «نیمی از سازه‌های شهر باقی مانده‌است».

کانون زلزله

ایرنا، کانون زمین‌لرزه را ۱۵ کیلومتری شهر ازگله از توابع استان کرمانشاه در منطقه‌ای هم‌جوار عراق، و عمق آنرا در ۱۱ کیلومتری سطح زمین اعلام کرد. سازمان زمین‌شناسی آمریکا نیز گفته است: «زلزله در ۳۲ کیلومتری جنوب‌غرب حلبچه و در عمق ۳۴ کیلومتری زمین رخ داده‌است.»
رحمانی فضلی، «وزیر کشور» روحانی، برای پوشاندن بی‌مسئولیتی حکومت‌گران در امداد‌ رسانی به حادثه دیدگان، تاریکی شب را بهانه کرده و گفت: «به‌دلیل تاریکی شب امکان پرواز هلی‌کوپتر نیست و ‌برخی راه‌ها بسته شده‌است». او افزود: «نگرانی‌هایی در رابطه با روستاها داریم چرا که اکنون با توجه به تاریکی شب دسترسی به این مناطق مشکل است».

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشتن دیدگاه