روحانی در «مجلس» از ۶ تعاونی متخلف نام برد که ۲۵ درصد بازار پولی کشور را در اختیار داشتند و تنها با اجازه‌ی خامنه‌ای امکان برخورد با آنها را پیدا می‌کند. آیا او همه واقعیت را گفت؟


امور بانکی

در حالیکه جمعیت بزرگی از مالباختگان موسسات اعتباری در بیرون از ساختمان «مجلس» شعار می‌دادند: «نه امید نه تدبیر همش دروغ و تزویر» روحانی مشغول سخنرانی مقدماتی برای ارائه لایحه بودجه سال ۹۷ به «مجلس» بود.
روحانی گفت: «تا زمانی که امور بانکی ما اصلاح نشود»، «اقتصاد ما درست نخواهد شد»؛ عبارتی که مقدمه‌ی ورود سخنرانی روحانی به موضوع موسسات مالی و اعتباری قرار گرفت.

جبران خسارت!

روحانی روایت خود را از ماجرای موسسات مالی عرضه کرد. او گفت که اواخر دولت یازدهم و اوایل دولت دوازهم «تمام تلاشش» را به کار گرفته تا «خسارتی که از طرف چند تعاونی اعتباری در کشور به وجود آمده بود و جامعه ما را به هم ریخته بود» را جبران کند.


۶ تعاونی متخلف

روحانی سپس به ۶ تعاونی متخلف اشاره کرد که ۲۵ درصد بازار پولی کشور را در اختیار گرفته بودند؛ آنها به این ترتیب دارای این قدرت شده بودند که در تعیین نرخ سود تسهیلات، ارز، سکه، املاک و... تاثیر گذار باشند.
روحانی تصریح کرد: در این پروژه سه چهار میلیون نفر از مردم زندگی‌شان در معرض نابودی قرار گرفته بود؛ منظور روحانی البته سپرده گذاران این موسسات بود.


همراهی خامنه‌ای

برای برخورد با این موسسات، روحانی یادآور می‌شود که کار بسیار سختی در پیش داشته است و بسیاری در درون نظام با این کار مخالف بودند و روحانی تنها زمانی توانسته است این کار را پیش ببرد که خامنه‌ای را باخود همراه کرده است، آنهم زمانی که در دولت یازدهم به نزد خامنه‌ای می‌رود و «به طور مفصل» با او صحبت می‌کند و با یادآوری خطری که نظام را تهدید می‌کند او را با خود همراه می‌کند.


با هدف جمع‌آوری نقدینگی

روحانی در حالی به تنها ۶ تعاونی متخلف اشاره می‌کند که پیشتر سید حسن حسینی شاهرودی «نماینده شاهرود و میامی در مجلس»، در مصاحبه‌ای گفت:
بیش از هزار موسسه با اخذ مجوز از نهادهای نظام، تاسیس شدند و با وعده‌ی پرداخت سودهایی بالاتر از سودهایی که بانک مرکزی اعلام کرده بود اقدام به جذب سپرده‌های مردم در ابعاد وسیع کردند و دولت از آنجایی که می‌خواست به این ترتیب نقدینگی را از سطح جامعه جمع‌آوری کند و تورم را به کنترل درآورد با این موسسات کاری نداشت. اما بعد آنها را غیر مجاز اعلام کرد و مجموع آنها را  که بیش از هزار موسسه می‌شدند در طرح ساماندهی، با مجوز بانک مرکزی به ۸ موسسه تقلیل داد.


۷ هزار موسسه

در آذر سال ۹۳ نیز حمید تهرانفر، «معاون نظارت بانک مرکزی» گفته بود: «هیچ کسی نمی‌تواند به دلیل گستردگی، از تعداد موسسات غیرمجاز عدد مشخصی را اعلام کند.» و افزوده بود: «برآورد اولیه من این است»، «حدود ۷۰۰۰ موسسه مالی و اعتباری در کشور وجود دارد.» [ایسنا ۱۴ آذر ۹۳]


چند پرسش

با این توصیفات چرا روحانی تنها از ۶ موسسه متخلف سخن گفت؟ آیا موسسات مالی و اعتباری امری طراحی شده از جانب نظام ولایت فقیه برای جمع‌آوری نقدینگی موجود در جامعه نبودند؟ و آیا اکنون اعلام برخورد با ۶ موسسه متخلف با هدف سرپوش گذاشتن بر واقعیت‌های بزرگتر نیست؟


در همین زمینه:

اندکی درباره فرشتگان
صاحبان موسسات اعتباری و بانک مرکزی
مصاحبه تلویزیونی لاریجانی؛ غارت سپرده‌گذاران موسسات اعتباری با اجازه خامنه‌ای بود
تسهیلات موسسه ثامن‌الحجج در اختیار فرزاندان علما و ...
روحانی؛ سپرده‌گذاری مالباختگان علت غارتگری!!

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشتن دیدگاه