«مدیر گروه آب‌وهواشناسی دانشگاه تبریز» تصریح کرد که ۹۰ درصد دریاچه ارومیه خشک شده است؛ امری که علاوه بر تاثیرات زیست محیطی در داخل کشور، می‌تواند به ایجاد یک بحران بین‌المللی راه ببرد.


۹۰ درصد خشک شده

«مدیر گروه آب و هواشناسی و استاد اقلیم‌شناسی دانشگاه تبریز» گفت: «طبق آمار منتشر شده در سایت شرکت آب منطقه‌ای استان در ۲۴ آذر ماه، حجم آب موجود در دریاچه برابر با یک میلیارد و ۶۶ میلیون متر مکعب بوده و این در حالی است که طبق میانگین دراز مدت ۳۰ ساله، میزان آب موجود در دریاچه باید برابر با ۱۶ میلیارد متر مکعب باشد!»
به عبارت دیگر آنچه از دریاچه ارومیه باقی مانده‌ است کمی بیش از ۱۰ درصد آن می‌باشد.
بهروز ساری صراف تصریح کرد که «دریاچه‌ ارومیه از فرم دریاچه خارج و تبدیل به بستر نمکی یا پلایا شده است.» و اکنون «همه تلاش‌ها نیز برای جلوگیری از خیزش نمک است.»
او افزود: «۵۲۰۰ کیلومتر از حاشیه‌ی دریاچه‌ی ارومیه در گذشته جزو پهنه‌ی آبی دریاچه بود که امروزه پهنه‌ای خشک و نمکی، جای پهنه آبی را گرفته است و باتلاق، مرداب و بقایای گیاهی در این منطقه دیده نمی‌شود».
به گفته «مدیر گروه آب و هواشناسی و استاد اقلیم‌شناسی دانشگاه تبریز»، «برای احیای دریاچه‌ای مثل دریاچه‌ی ارومیه در دنیا حدود ۲۵ سال زمان لازم است.»

برخی علل خشکی

از جمله عوامل خشکی دریاچه ارومیه بنا بر اظهار بهروز ساری صراف، مواردی است که در «برنامه‌ی توسعه‌ی ششم» درج شده است. او گفت: «تولید سالانه‌ی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن چغندر و تبدیل ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی شیب‌دار به باغ از جمله سیاست‌های مدون در برنامه‌ی توسعه‌ی ششم است که بدون توجه به میزان آب مورد نیاز به احداث باغ و کشت چغندر تدوین شده و با توجه به این‌که اراضی موجود در حاشیه‌ی دریاچه‌ی ارومیه یکی از کانون‌های اصلی کشت چغندر با نیاز آبی فراوان است، اجرای این طرح، بحران خشکی را تشدید خواهد کرد. منابع آبی ما قانونی به هدر می‌روند.»
با وجود آنکه ۹۰ درصد دریاچه ارومیه خشک شده است اما کماکان، کارگزاران نظام بی‌اعتنا به آن به مانورهای تبلیغاتی و طرح‌های غیر علمی خود اشتغال دارند. ساری صراف گفت: «با وجود منابع آبی محدود و بحران خشکی دریاچه، نمایندگان هم وعده‌ی سدسازی به مردم می‌دهند. مردم این مغایرت در بیانات و قوانین مصوب را به وجود اهداف پنهان و سیاسی تعبیر می‌کنند.»
صنعت سدسازی در ایران در کنترل سپاه و شرکت‌های وابسته به آن قرار دارد. تاکنون بر اثر سدسازی‌های غیر علمی سپاه، آسیب‌های جدی به محیط زیست کشور وارد شده است. وضعیت بحرانی هوا در خوزستان از جمله نتایج سد‌سازی‌های سپاه در آن منطقه می‌باشد. [به‌عنوان نمونه: سدهای سپاه! خوزستان مدفون!]


نتایج خشکی دریاچه ارومیه

از جمله نتایج خشک شدن دریاچه ارومیه می‌توان به «بحران ریزگردها و خیزش نمکی» اشاره کرد که علاوه بر استان‌ها به سایر کشورها نیز سرایت می‌کند. به گفته‌ی ساری صراف: «ریزگردها با ورود به لایه‌های فوقانی جو از طریق کانال هوایی تروپوسفر به استان‌های مجاور و حتی کشورهای همجوار و مناطق دور دست نیز منتقل شده و می‌تواند تبدیل به یک بحران بین‌المللی شود.»
اثر دیگر خشکی دریاچه ارومیه در گرم شدن هوای مناطق اطراف دریاچه ارومیه قابل مشاهده است. «مدیر گروه آب و هواشناسی دانشگاه تبریز»، گفت: «پهنه‌ی آبی دریاچه در گذشته نقش موثری در تعدیل هوای شهرهای حاشیه‌ دریاچه داشت. اما امروزه با توجه به وجود پهنه‌ خشکی در سطح وسیع و خاصیت خشکی‌ها شاهد گرم شدن هوا حتی در فصول سرد سال هستیم.» [ایسنا ۳ دی ۹۶]


در همین زمینه:

نتایج ۴۰ سال تخریب محیط زیست در ایران
ابرچالش خاک در ایران
نابودی ۳ هزار اصله درخت در گیلان
این بار نوبت تالاب «لپو» بود که خشک شود !
آب گیری سد «گتوند» و منافع سپاه در شوری آب کارون

نوشتن دیدگاه