استمرار تظاهرات سراسری «نه به گرانی» در ۸ دی با شعارهایی که نفی تمامیت نظام ولایت فقیه را نشانه گرفته بود، برای بسیاری از ناظران تحولات ایران نشانه‌ی پایان نظام ولایت فقیه است.

مشهد

۸ دی تظاهرات سراسری «نه به گرانی» در شهرهای مختلف ایران ادامه پیدا کرد. روز قبل از آن این تظاهرات عموما در برخی از شهرهای شرقی کشور آغاز شد؛ در این میان مشهد به‌عنوان دومین شهر پر جمعیت کشور نقش به‌سزایی داشت؛ شهری که بنا بر گزارش‌های شاهدان عینی به تشکیل یک تظاهرات ۱۰ هزارنفره با شعارهایی علیه تمامیت نظام ولایت فقیه نائل شد؛ تا آنجایی که علم‌الهدی نماینده خامنه‌ای در مشهد گفت: «دشمن تلاش می‌کند در این موارد با انتشار فیلم و عکس اینگونه القاء کند که وضعیت مشهد مناسب نیست و مردم این شهر مخالف نظام هستند.»

جهانگیری

جهانگیری در ۸ دی کوشید تا تجمعات صورت گرفته را به مخالفان دولت روحانی نسبت دهد، او هشدار داد: «کسانی که بانی برخی اقدامات علیه دولت شده‌اند بدانند که دود اقدامات آنها به چشم خودشان می‌رود. وقتی حرکت سیاسی در خیابان شروع می‌شود، دیگران بر آن سوار می‌شوند و کسانی که آن حرکت را شروع کردند، پایان دهنده آن نیستند.»

نفی ولایت فقیه

واقعیت امر اما حکایت از آن دارد که موضوع فراتر از کشاکش‌های درونی بین جناح‌های مختلف نظام ولایت فقیه است. با مروری بر شعارهای داده شده در شهرهای مختلف کشور می‌توان به این نتیجه رسید که این تظاهرات سراسری تماما در نفی نظام ولایت فقیه صورت گرفته است.
از جمله شهرهایی که در ۸ دی تظاهرات «نه به گرانی» در آنها برگزار شد می‌توان به شهرهای کرمانشاه، قم، اهواز، اصفهان، قوچان، ساری، قائمشهر، قزوین، رشت، زاهدان و همدان اشاره کرد.

قم

در قم به‌عنوان هفتمین شهر پر جمعیت کشور و محل استقرار بسیاری از «مراجع دینی» وابسته به حکومت، جوانان شعار می‌دادند: «مرگ بر حزب‌الله»، «سیدعلی حیا کن، حکومت‌رو رها کن»، «ایرانی با غیرت، به مردمت بپیوند»، «جمهوری اسلامی نمی‌خواهیم، نمی‌خواهیم»، «جوان بیکار نشسته، آخوند پشت میزش نشسته».
فرمانده نیروی انتظامی که در صحنه حاضر بود، تظاهر کنندگان را تهدید کرد اگر متفرق نشوند با آنها به‌عنوان «برهم زنندگان نظم، برخورد خواهد شد»، اما کسی به او اعتنایی نکرد.

اهواز

در اهواز به‌عنوان هشتمین شهر پر جمعیت کشور، مردم شعار می‌دادند: «سوریه را رها کن، فکری به‌حال ما کن»، «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران»، «مرگ بر دیکتاتور»، «مردم گدایی می‌کنند، دولت خدایی می‌کند»، «سوریه را رها کن، فکری به‌حال ما کن».
در اهواز نیروی انتظامی برای آنکه جلوی گسترش تظاهرات را بگیرد، پل اصلی شهر را بست و از پیوستن تعداد بیشتری از مردم به تظاهرات ممانعت کرد با این وجود تعدادی از مردم با قایق از رودخانه عبور کرده و خود را به تظاهرات رساندند.

اصفهان

در اصفهان به‌عنوان سومین شهر پرجمعیت ایران، میدان‌های انقلاب و «خمینی»، و سی‌وسه پل محل تجمع مردم بودند. در میدان انقلاب مردم شعار می‌دادند: «مرگ بر دیکتاتور»؛ جایی که در تهاجم گارد ضد شورش شماری از مردم بازداشت شدند.

زاهدان

در زاهدان به‌عنوان دوازدهمین شهر پر جمعیت کشور مردم شعار می‌دادند: «سوریه رو رها کن، فکری به‌حال ما کن»، در قزوین شعار مردم این بود: «ایرانی باغیرت، حمایت، حمایت». در ساری نیز صدها نفر از شهروندان در برابر «استانداری» مازندران تجمع کردند.
به گفته‌ی برخی از ناظران مسائل ایران، با رشد فزاینده‌ی نزاع‌های درونی قدرت به‌خصوص در داخل جناح خامنه‌ای از یک‌طرف، و ورشکستگی تمامیت نظام ولایت فقیه در عرصه‌‌ی اقتصادی، و شکست جریانات «اعتدال‌گرا» و «اصلاح‌طلب» در درون نظام برای بهبود اوضاع جامعه، نظام در تمامیت آن در یک بن‌بست قرار گرفته است و خود را در محاصره‌ی اقشار مختلف جامعه ایران احساس می‌کند. این ناظران بر این باورند که تحولات در هفته‌ها و ماه‌های آینده در ایران می‌تواند از شتاب فزاینده‌یی برخوردار شود به‌خصوص آنکه در تظاهرات ۷ و ۸ دی نشان داده شد که نیروهای سرکوب‌گر نظام انگیزه و توان لازم را برای مقابله با تظاهرات گسترده اجتماعی ندارند.


در همین زمینه:

مریم رجوی و قیام «نه به گرانی»
پیام کرمانشاه؛ پایان «خدایی آقا»
خیزش کرمانشاه در امتداد مشهد
مشهد به پاخاست
خیزش مشهد؛ نیروی انتظامی می‌گریزد

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشتن دیدگاه