با وجود آنکه نظام تلاش کرد تا نشان دهد که بر اوضاع مسلط شده است اما ششمین روز قیام مردم ایران به ثبت رسید.

با وجود آنکه بخش تبلیغاتی و نظامی نظام ولایت فقیه کوشید تا اینگونه جا بیندازد که در ششمین روز قیام، در کشور خبری نبود و سپاه بر اوضاع مسلط شده بنا بر اطلاعیه شورای ملی مقاومت ایران، شهرهای مختلف کشور شاهد تداوم ایستادگی مردم در برابر نظام ولایت فقیه بود.
در رشت، جایی که برای نخستین بار حکومت انقلابی میرزاکوچک‌خان در سال ۱۲۹۹ در آنجا تشکیل شده بود، تظاهرکنندگان در کوچه پس کوچه‌های منتهی به سبزه میدان به‌سوی بسیجی‌ها نارنجک دستی پرتاب می‌کردند.
در همدان واقع در غرب ایران مردم با شعارهای «خامنه‌ای قاتله ولایتش باطله»، «مرگ بر خامنه‌ای» و «خامنه‌ای ننگ به نیرنگ تو» دست به تظاهرات زدند. آنها پاسگاه «شفیعی» متعلق به بسیجی‌ها را به تصرف در‌آوردند.

در اسلام آباد غرب واقع در استان کرمانشاه، نیروهای سرکوبگر به معترضان حمله‌ور شده و شماری از آنها را بازداشت کردند.
در فودلاشهر اصفهان تظاهرکنندگان با شعار «ایران زمین بداند نهضت ادامه دارد» ششمین روز قیام را به ثبت دادند.
در تبریز، شهر مشروطه و شهر ستارخان، یگان‌های سواره و پیاده سپاه و بسیج به همراه گارد ضد شورش به طور فشرده در خیابان‌های مرکزی شهر مستقر شدند. در این شهر بین مردم و نیروهای سرکوب درگیری صورت گرفت و شهروندان با نارنجک دستی از خود دفاع کردند.
در قهدریجان واقع در استان اصفهان، خانواده‌های دستگیر شدگان در مقابل سپاه و سایر نهادهای سرکوب دست به تجمع زدند و خواستار آزادی بستگان خود شدند. طی درگیری‌ها در این شهر، نیروهای سپاه با شلیک مستقیم ۱۰ نفر از قیام کنندگان را به شهادت رساندند.
در بهبهان واقع در استان خوزستان، قیام کنندگان به نشانه‌ی اعلام انزجار از حاکمیت‌ آخوندها، «حوزه علمیه» را به آتش کشیدند.
در کاشان، مردم معترض با شعار «توپ، تانک، فشفشه، آخوند باید گم بشه» دست به تظاهرات زدند.
در کرج چهارمین شهر پر جمعیت ایران در پی تجمع مردم گوهردشت کرج، بسیجیان منطقه جهانشهر به آنها حمله‌ور شدند.
در ششمین روز قیام، آدمکشان و اوباش حکومت در بسیاری از شهرها با تخریب اتوموبیل‌ها، مغازه‌ها و اموال شخصی مردم تلاش کردند تا اینطور وانمود کنند که این کار توسط قیام کنندگان صورت گرفته است.
با همه‌ی تلاش‌های نظام ولایت فقیه برای سرکوب و مخدوش کردن چهره‌ی قیام، اما قیام سراسری ایران ششمین روز خود را نیز به ثبت داد.

در همین زمینه:

چرا «اصلاح طلبان» از قیام ایران می‌ترسند؟
ششمین روز قیام ایران و ۳۰ شهید تا پایان روز پنجم
علی معزی: راه نجات در تشکیل ارتش قیام و آزادی‌ست
تلاش سپاه برای پاشاندن تظاهرات و پاشیده شدن سپاه
جعفر پناهی: رفراندم یا تظاهرات آزاد

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشتن دیدگاه