از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۴ دی، اکثر استان‌های کشور با کاهش بیش از ۶۰درصد در بارندگی مواجه می‌باشند.

وضعیت بی‌سابقه

براساس گزارش سازمان منابع آب، بارندگی تجمعی استان‌ها از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۴ دی وضعیتی بی‌سابقه داشته است؛ اکثر استان‌های کشور با کاهش بیش از ۶۰درصد در بارندگی مواجه می‌باشند.
وضعیت خشک‌سالی در استان‌های مرکزی، اصفهان، یزد، و همچنین استان‌های غربی و جنوب غربی کشور از جمله خوزستان و کهکیلویه و بویراحمد شدید‌تر از سایر نقاط کشور است.
در استان اصفهان میزان بارش ۸۹ درصد کمتر از سال قبل بوده است. در شمال‌غرب کشور نیز در فصل زمستان، دریاچه ارومیه دچار وضعیتی خشک‌تر و وخیم‌تر شده است؛ شرایطی که حکایت از وضعیت دشوارتر آن در فصل تابستان دارد.
وضعیت منابع آب زیرزمینی کشور نیز در وضعیتی نگران‌کننده قرار دارد. در حالیکه مناطق دورافتاده‌ی کشور، سال‌هاست که از بی‌آبی رنج برده‌اند، اکنون این فاجعه یا ابرچالش به شهرهای بزرگ کشور نیز خود را نزدیک می‌کند.

نمونه حاجی‌آباد

در یک نمونه از روستاهایی که بر اثر بی‌آبی ویران شده است می‌تواند به حاجی‌آباد یزد اشاره کرد؛ مکانی که ۱۰۰ خانوار در آن زندگی می‌کردند و اکنون تنها ۲ خانواده در آن باقی مانده است. زیرا آبی برای کشاورزی باقی نمانده است. در این روستا بارش باران نسبت به نیم قرن گذشته ۹۱ درصد کمتر شده است.

کشاورزی سنتی

کارشناسان بر این باورند که کشاورزی سنتی یکی از منابع اصلی در هدر دادن منابع آب ایران است. برای داشتن تصویری در این رابطه خوب است در نظر داشته باشیم، در حالیکه فقط ۱۵ درصد ایران زیر کشت است، ۹۲ درصد آب کشور در کشاورزی مصرف می‌شود.

هورالعظیم

فقدان آب بر زیست و شغل بسیاری از ایرانی‌ها تأثیر گذاشته است. در منطقه مرزی هورالعظیم، گیاهان خشک شده‌اند، امری که بر دامداری در این منطقه اثر مستقیم می‌گذارد. با از بین رفتن‌ بستر دامداری، حیات اقتصادی ساکنان این منطقه نیز نابود می‌شود. [بی‌بی‌سی ۲۵ دی ۹۶]

بحران شتابنده

در کنار سایر ابرچالش‌های اقتصادی موجود در کشور، به نظر می‌رسد بحران آب، وضعیتی رشدیابنده را طی می‌کند؛ امری که ضمن فروپاشاندن زندگی اقتصادی بسیاری از شهروندان، زمینه را برای حاشیه‌نشینی و رنج‌های متعاقب آن، برای شهروندان فراهم می‌کند.

در همین زمینه:

ابرچالش آب؛ از دست رفتن یک‌چهارم ذخایر استاتیک
دریاچه‌ی سابق ارومیه!

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشتن دیدگاه