«مسکن مهر» بر اثر زلزله ۲۱ آبان ۹۶ فروریخت؛ در جدال درونی خلافت اسلامی! اعلام شد که کیفیت این ساختمان‌ها پایین بوده است، همچنین در این میان تصریح شد که آنها را بر روی گسل ساخته بودند.


دولت مهرورزی

«مسکن مهر» که قرار بود خانه‌ای برای اقشار کم‌درآمد باشد به آواری تبدیل شد که برسرشان فروریخت.
«مسکن مهر» از طرح‌های دولت مهرورزی بود؛ طرحی که زمان زیادی از آن نگذشته است و به طور طبیعی ساختما‌ن‌های آن می‌بایست از استحکام لازم در برابر حوادث طبیعی برخوردار باشند. اما زلزله ۲۱ آبان ۹۶ نشان داد که امنیتی برای آنها وجود نداشته است.

فاقد امکانات

عصر‌ایران می‌نویسد: «در یک دهه گذشته و همزمان با مطرح شدن مبحث «مسکن مهر» بسیاری این انتقاد را مطرح می‌کرده و می کنند که این ساختمان‌ها غالبا در نواحی کم امکانات و یا فاقد امکانات اطراف شهرهای بزرگ بنا شده و از کمترین امکانات متناسب با زندگی شهری بی‌بهره هستند.» [عصرایران ۲۲ آبان ۹۶]


فراتر ا ز کمبود

موضوع اما فراتر از کمبود امکانات ضروری در پیرامون «مسکن مهر» بود. بسیاری از ساختمان‌های «مسکن مهر» در منطقه‌ی آسیب دیده از زلزله فرو ریخت؛ خانواده‌های کم‌درآمدی که پس از سال‌ها انتظار پای در این خانه‌ها گذاشته بودند، اکنون با ویرانی خانه و از دست دادن عزیزانشان مواجه شده‌اند.


سدسازی

«مسکن مهر» در برابر آزمون زلزله مردود شد، اما مهمتر آنکه کسانی که با هدف تبلیغات و بازارگرمی این طرح غیرعلمی و سودجویانه را به پیش بردند، با جان‌های بسیاری بازی کردند، به مانند همان کاری که در پروژه‌های سدسازی انجام داده و از خوزستان سرزمینی شناور در خاک ایجاد کردند. [سدهای سپاه! خوزستان مدفون!]


گسل

مسعود شریفی، «مدیر کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه» به هنگامیکه خواست از کیفیت «مسکن مهر» دفاع کند ناچار اعتراف کرد که این «مسکن مهر» بر روی گسل ساخته شده بود.
مسعود شریفی گفت: در سرپل‌ذهاب «دو پروژه ۵۰۰ واحدی و ۲۵۰ واحدی مسکن مهر داریم که پروژه اول با توجه به قرار گرفتن آن بر روی گسل آسیب جدی دیده‌اند و این موضوع به دلیل پایین بودن کیفیت ساخت مسکن مهر نبوده» است. [عصرایران ۲۲ آبان ۹۶]
البته او اگر کمی با خودش فکر می‌کرد حتما می‌توانست به این نتیجه برسد که ساختن خانه بر روی گسل نمی‌تواند دلیل کار کیفی در تهیه یک ساختمان باشد.


مقایسه

هرچند ادعای بالا بودن کیفیت ساخت، توسط او نیز به‌وسیله عصرایران به چالش کشیده شد: «انتشار برخی تصاویر نشان می‌دهد در یک خیابان به فاصله چند ده متر- به ویژه در سرپل ذهاب - برخی ساختمان‌های حتی قدیمی شخصی ساز در کنار ساختمان‌های تازه احداث شده مسکن مهر کاملا سالم مانده و حتی شیشه‌هایشان نیز نشکسته در حالی که دیوارهای چهارطرف ساختمان‌های مسکن مهر به طور کامل فروریخته و این ساختمان‌ها با آوار کامل فاصله چندانی ندارند.»


در همین زمینه:

رحمانی فضلی، تاریکی شب، و قربانیان زلزله کرمانشاه
پیام‌‌های مریم رجوی و آنتونیو گوترز خطاب به مصیبت‌دیدگان از زلزله

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

مقاله صوتی:زلزله؛ «مسکن مهر» بنا شده بر روی گسل

نوشتن دیدگاه