تعدادی دانش‌‌آموز دیگر در مسیر اردو «راهیان نور» سپاه جان باختند؛ اردوهایی که برای اشاعه‌ی تفکر مادون سرمایه‌داری ولایت فقیه و با هدف عضوگیری برای سپاه تشکیل می‌شود.

 کشته شدن دانش‌آموزان

۲۱ آذر ۹۶ اتوبوس دختران دانش‌آموز اعزامی به اردو «راهیان نور» در راه سوسنگرد در استان خوزستان با یک خودروی دیگر برخورد کرد که بر اثر این تصادف ۸ نفر کشته و  ۴۰ نفر دیگر مجروح و مصدوم ‌شده‌اند.

این دانش‌آموزان اهل نظرآباد در استان کرج بودند و البته نخستین دسته از قربانیان این دست از اردوهای حکومتی نیستند؛ در ۲۸ مهر سال ۹۱، یک دستگاه اتوبوس در مسیر لردگان – ایذه واژگون شد که طی آن ۲۱ دانش‌آموز کشته شدند.

 متولی کیست؟

متولی اردوهای راهیان نور «بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس» است که به موجب فرمان خامنه‌ای در مهر سال ۶۹ تاسیس شد. این بنیاد در تابعیت «ستاد کل نیروهای مسلح» قرار دارد و ریاست آن در حال حاضر با پاسدار محمد باقرزاده است.

 عضوگیری

سپاه با مجموعه امکاناتی که در اختیار دارد دانش‌آموزان را با تهدید و تشویق راهی این اردو می‌کند و آنرا زمینه‌ای جهت عضوگیری برای سپاه و سایر نهادهای سرکوب قرار می‌دهد. بخشی از نیروهای اعزامی سپاه برای کشتار مردم در سوریه و عراق از میان دانش‌آموزانی بودند که پیشتر در اردوهایی اینچنین توسط سپاه عضوگیری شده بودند.

 جنگ هشت‌ ساله با عراق؟!

اعزام دانش‌آموزان برای بازدید از آثار برجای مانده از جنگ هشت ساله نظام ولایت فقیه با عراق همچنین با این هدف صورت می‌گیرد که «نمایی حماسی و محق» از جنگی که موجب ویرانی دو کشور شد به نمایش درآید. سپاه تلاش می‌کند تا جنگی تجاوزکارانه را به‌عنوان «سلوک معنوی رزمندگان اسلام» در افکار دانش‌آموزان به ثبت‌دهد.

 هزینه‌ها

این اردوها همچنین هزینه‌ای کلان از جیب مردم ایران را به هدر می‌دهند. «رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی» در ۲۷ بهمن ۹۵ گفت: «از ۱۰ مهر ماه امسال تاکنون بیش از ۵۰ میلیارد تومان برای اردوهای راهیان نور هزینه شده است و بیش از ۴۳۰ هزار دانش‌آموز به این مناطق اعزام شده‌اند.» [تسنیم ۲۷ بهمن ۹۵]

 

 در همین زمینه:

تحول روحیِ راهیان نور! بر پایه عقلانیت

 ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

مقاله صوتی: قربانیان سپاه در اردو «راهیان نور»

نوشتن دیدگاه