فرانسواز اریتیه صاحب کرسی استادی لوی اشتراس به‌همه یادآوری می‌کرد که این مشروع است که زنان از موقعیت برابر با مردان برخوردار باشند. اما نمی‌توان به این امر بدون جنگیدن و بدون مایه‌گذاری دست یافت.


انسان

انسان‌هایی هستند که شناخت آنها، ضرورتی‌ست برای آشنایی با ابعاد دیگری از انسانیت؛ فرانسواز اریتیه، مردم شناس و نویسنده برجسته فرانسوی یکی از این انسان‌هاست. فرانسواز اریتیه در ۱۵ نوامبر ۱۹۳۳ به‌دنیا آمد و در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۷ در پاریس درگذشت.


لوی اشتراس

او در سال ۱۹۴۶ در پاریس در دانشگاه سوربون شروع به تحصیل در زمینه تاریخ و جغرافیا کرد. پس از آنکه در کلاس درس کلود لوی اشتراس شرکت جست تبدیل به یکی از نزدیک‌ترین و برجسته‌ترین شاگران وی گشت.

لژیون دونور

او در سال ۱۹۵۸ به آفریقا سفر کرد و پنج سال را در آنجا به تحقیق مشغول شد. در سال ۱۹۷۶ وارد مرکز مطالعات ملی علمی فرانسه شد و در سال ۲۰۱۴ نشان افتخار لژیون دونور را از رئیس جمهوری فرانسه دریافت کرد.
فرانسواز اریتیه بر مسندکرسی استادی کلود لوی اشتراس نشست، مردم شناس بزرگی که برای بسیار از اهل نظر به‌خوبی شناخته شده است.


تمرکز مطالعاتی

تمرکز مطالعاتی فرانسواز اریتیه بنیادهای جهانی سلطه مذکر بود. «وی در مورد مناسبات مرد و زن و ریشه‌های مرد سالاری صاحب تز بود و مقالات و کتب زیادی در این رابطه تدوین نمود. از این‌رو در زمینه برابری یکی از برجسته‌ترین شخصیتهای فرانسوی و مورد احترام همگان بود.»


پیام‌های بزرگداشت

وقتی او درگذشت فرانسواز نیسن، وزیر فرهنگ فرانسه گفت: «امروز یک زن استثنایی ما را ترک کرد؛ فرانسواز اریتیه یک مردم شناس برجسته و حامل امید بود که از هم‌اکنون فقدان صدای او را حس می‌کنیم.»
فردریک ویدال، وزیر آموزش عالی فرانسه به‌خاطره این دانشمند استثنایی که همچنین یک وجدان آزاد، روشن و فعال داشت، درود فرستاد.
 مارلن شیاپا دبیر دولت در زمینه برابری زن و مرد گفت: «جای او برای زنان، برای فرانسه و برای انسانیت که آنرا به‌خوبی مورد تحقیق قرار می‌داد، خالی خواهد بود.»
شهردار پاریس خانم آن ایدالگو، فرانسواز اریتیه او را زنی بزرگ که هرگز فراموش نخواهد شد توصیف کرد.


برگرداندن موج

فرانسواز اریتیه همچنین از پشتیبانان مقاومت ایران بود. او در پیامی به‌مناسبت روز جهانی زن در سال ۲۰۱۶ گفت: «این مشروع است که زنان جایگاه و ارزش همسان با مردان داشته باشند. اما ما نمی‌توانیم بدون نبرد به این نقطه برسیم... و در همین رابطه است که من شخصاً‌ از کاری که توسط خانم مریم رجوی انجام شده تکان خورده‌ام چون من از کیفیت مبارزه و خلوص او در تلاشهایش برای جدایی دین از دولت آگاهم، همچنین از تلاشهایش برای زنان... او تصمیم گرفت که به زنان در زمینه استفاده از قدرت مسئولیت بدهد هر چند که آنها به‌طور سنتی نقشهای کمتری به نسبت مردان برعهده داشتند. او تصمیم گرفت که موج را برگرداند.»


زنان علیه بنیادگرایی

فرانسواز اریتیه در پیشگفتاری بر کتاب «زنان علیه بنیادگرایی» در رابطه با تجربه اندوخته در مقاومت ایران در مورد نقش رهبری کننده زنان نوشت: «باید گفت که در این کار یک تجربه انسانی شگفت انگیز وجود دارد که ما فقط می‌توانیم به آن بنگریم، ستایشش کنیم و از آن حمایت کنیم، حتی باید از آن الهام بگیریم چرا که ظاهر دموکراتیک ولاییک (نظامهای حاضر)، سنگ بنای اساسی قدرت سیاسی تاکنون را، یعنی موضوع تسلط بر روی جسم زنان و پنهان کردن تواناییهای آنها و حذف آنها به‌دلیل اصل رقابت برای قدرت را، پنهان کرده و پوشانده است».


پس از درگذشت فرانسواز اریتیه، مریم رجوی در پیام تسلیتی گفت: «درگذشت تأثرانگیز خواهر عزیزم فرانسواز اریتیه دانشمند مردم‌شناس فرانسه، جهان را از متفکر بزرگی محروم کرد که برای برابری حقیقی زن و مرد و مبارزه با الگوی بدوی سلطه‌جویی به‌کوشش‌های درخشانی در عرصه نظری دست زد.
فقدان او همچنین مقاومت مردم ایران به‌ویژه زنان پیشتاز مجاهد خلق را از دوست و حامی والاقدری محروم ساخت که آنها را ترغیب می‌کرد به‌راهی که طی کرده‌اند افتخار کنند و آن را با قدرت به‌رخ شکنجه‌گران‌شان بکشند. و به‌همه یادآوری می‌کرد که این مشروع است که زنان از موقعیت برابر با مردان برخوردار باشند. اما نمی‌توان به این امر بدون جنگیدن و بدون مایه‌گذاری دست یافت.»

ما را در تلگرام همراهی کنید

 ما را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشتن دیدگاه