وزارت خارجه افغانستان تایید کرد که گزارش هیومن رایتس واچ درباره اعزام کودکان مهاجر افغانستانی توسط سپاه به سوریه صحت دارد.


موضعگیری وزارت خارجه افغانستان

صبغت الله احمدی، معاون سخنگوی وزارت‌خارجه افغانستان از اعزام مهاجران افغانستانی توسط سپاه به سوریه ابراز نگرانی کرد و از جمهوری اسلامی! خواست تا به این کار پایان دهد.
معاون سخنگوی وزارت‌خارجه افغانستان تصریح کرد که اعزام‌ها به سوریه با فشار سپاه صورت می‌گیرد و دولت افغانستان این موضوع را به سازمان‌های جهانی اطلاع داده است.

تایید گزارش هیومن رایتس واچ

اخیرا هیومن رایتس واچ با انتشار گزارشی، اعلام کرد که کودکان افغانستانی مهاجر در ایران، توسط سپاه برای جنگ به سوریه اعزام می‌شوند. محققان هیومن رایتس واچ تعدادی قبر متعلق به این افراد را شناسایی کردند که در جنگ سوریه کشته شده بودند. [گزارش «هیومن رایتس واچ» از استخدام کودکان افغانستانی برای جنگ در سوریه] وزارت خارجه افغانستان گزارش هیومن رایتس واچ را تایید کرد.


افزایش استخدام

عبدالحی آخوندزاده، عضو مجلس نمایندگان افغانستان تایید کرد که استخدام افغانستانی‌ها برای جنگ در سوریه افزایش یافته است.


فاطمیون!

سپاه پاسداران تیپی به‌نام فاطمیون تشکیل داده است که از میان مهاجران افغانستانی در ایران سربازگیری می‌کند. مهاجران افغانستانی که در شرایط سختی در ایران زندگی می‌کنند با وعده‌ی پول یا دریافت اقامت برای جنگ در سوریه اعزام می‌شوند.

نیورک تایمز

روزنامه نیویورک تایمز روز جمعه ۹ تیر۹۶ درباره چگونگی اعزام پناهندگان افغانستانی در ایران، به جنگ سوریه توسط نیروی قدس  ولایت فقیه در گزارشی نوشت:‌ «میلیونها افغان در کمپهای پناهندگی ایران به کار مشغولند. مهاجرت ادامه یافته و حالا در چند سال گذشته آوارگان افغان به جغرافیای جدیدی پاگذاشته‌اند. میدان نبرد بشار اسد در سوریه. فقر مطلق و نبود امکانات هزاران جوان را به مهاجرت غیرقانونی به ایران وامی‌دارد که بسیاری از آنان سرنوشتی چون امین پیدا کرده و به میدان جنگی که از آن مردم کشور دیگر است وارد می‌شوند. زمستان گذشته مقامهای نظام ایران به عبدالامین پیشنهاد کردند. او می‌توانست در ایران قانونی شده و از وحشت استرداد خلاصی یابد. نظام ایران در ازای اعزام او به سوریه به او پیشنهاد اقامت ده ساله و حقوق ماهانه ۸۰۰دلاری داد».


هزار کشته

در گزارشی که تلویزیون دولتی افغانستان RTA روز چهارشنبه ۱۰ آذر ۹۵ پخش کرد اعلام شد که «هزار نفر از شبه‌نظامیان افغانی مقیم ایران در چارچوب تیپ موسوم به فاطمیون وابسته به نیروی قدس هنگام مشارکت در جنگ سوریه کشته شده‌اند.» [پناهندگان افغانستانی در ایران؛ دو راهی مرگ]

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشتن دیدگاه