ترامپ در سخنرانی اعلام استراتژی جدید علیه خلافت اسلامی!، اعلام کرد که نمی‌تواند پایبندی نظام به برجام را تایید کند و در این مسیر در هماهنگی با مردم ایران است. 


برجام

دونالد ترامپ ضمن پرداختن به سابقه‌ی شرارت‌بار خلافت اسلامی! علیه مردم ایران، کشورهای منطقه و اتباع آمریکا، یادآوری می‌کند که با هدف ممانعت از دست‌یابی خلافت اسلامی! به سلاح هسته‌ای، تحریم‌های گسترده اقتصادی از طرف آمریکا و شورای امنیت علیه آن وضع شده بود، اما دولت اوباما درست پیش از ثمر دادن این تحریم‌ها یعنی «فروپاشی کامل رژیم ایران»، آن تحریم‌ها را بوسیله‌ی برجام در سال ۲۰۱۵ مرتفع کرد.

 پول به کجا رفت؟

به باور ترامپ «توافق اتمی یک طناب نجات سیاسی و اقتصادی برای دیکتاتوری ایران فراهم کرد». در زمینه اقتصادی «این توافق به رژیم یک کمک مالی فوری بیش از ۱۰۰هزار میلیارد دلاری تقدیم نمود که دولت‌شان می‌تواند از آن برای تأمین مالی تروریسم استفاده کند.» در یک واریز پول نقد، مبلغی معادل ۱.۷ میلیارد دلار از طرف آمریکا به خلافت اسلامی! پرداخت شد که بخش بزرگی از آن در یک هواپیما بارگیری و برای آنها ارسال شد. ترامپ توجه داد که «فقط تصور کنید آن بسته‌های بزرگ پول که به‌دست ایرانی‌ها رسید که در فرودگاه منتظر پول نقد بودند. من نمی‌دانم این همه پول به کجا رفت.»

فرصت!

تمام امتیازات داده شده از طرف آمریکا به خلافت اسلامی! در حالی انجام گرفت که به آن اجازه می‌دهد، «توسعه بخشهایی از برنامه اتمی خود را ادامه دهد» و این فرصت را به خلافت اسلامی! می‌دهد که «تنها پس از گذشت چند سال، زمانی که محدودیت‌های کلیدی ناپدید می‌شوند»، «به‌سر عت به‌سمت نقطه دستیابی به سلاح هسته‌یی بتازد.»

غیرقابل قبول

ترامپ، برجام را برای خود به‌عنوان رئیس جمهوری آمریکا غیرقابل قبول توصیف کرد. زیرا در بهترین حالت فقط باعث تاخیر در ایجاد توانمندی خلافت اسلامی! به تجهیز سلاح هسته‌ای می‌شود و پیش از آنکه حتی نظام مقدس! پایبندی خود را به آن نشان دهد، تمام پول وعده داده شده، جلوتر در حساب آن پرداخت شده است.

نقض‌ها

ترامپ درباره دو مورد از نقض‌های متعدد خلافت اسلامی! در مورد برجام سخن می‌گوید. ترامپ می‌گوید: «آنها از مرز ۱۳۰تن آب سنگین عبور کردند. تا همین اواخر رژیم ایران در برآورده کردن انتظارات ما در کارکردهای آن سانتریفوژهای پیشرفته شکست خورد.» و در مورد دیگر به مرعوب کردن بازرسان بین‌المللی توسط خلافت اسلامی! با هدف ممانعت آنها از بازرسی‌ها می‌پردازد.
ترامپ تصریح کرد: «مقامات و رهبران نظامی ایران به‌صورت مکرر ادعا کردند که آنها به بازرسان اجازه بازرسی از سایتهای نظامی را نخواهند داد، حتی وقتی که جامعه بین‌المللی به بعضی از این سایت‌ها مشکوک بود که بخشی از برنامه سلاح اتمی مخفی ایران هستند.»

بررسی توافقنامه هسته‌یی ایران

به گفته‌ی ترامپ، هنگامی که برجام در سال ۲۰۱۵ نهایی می‌شد، کنگره لایحه «بررسی توافقنامه هسته‌یی ایران» را تصویب کرد که طی آن از جمله الزامی شده است که رئیس جمهور یا نماینده او باید تایید کنند که «تعلیق تحریم‌ها به واسطه‌ این توافقنامه «مناسب و متناسب» با اقدامات صورت گرفته، و هم‌چنین سایر اقداماتی که توسط ایران برای خاتمه دادن به برنامه هسته‌یی غیرقانونی آن اتخاذ می‌شود باشد.» ترامپ از موضع رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که براساس همه‌ی شواهد موجود، «امروز اعلام می‌کنم که چنین چیزی را تأیید نمی‌کنیم و نخواهیم کرد.»

رفع نقایص

ترامپ ادامه داد که مسیر چشم فروبستن بر اعمال خلافت اسلامی! را «تا انتها ادامه نخواهیم داد» زیرا نتیجه قابل پیش‌بینی آن، «خشونت بیشتر، ترور بیشتر و تهدید بسیار واقعی گریز هسته‌یی ایران است.» از اینرو ترامپ به دولت دستور داد که «تنگاتنگ با کنگره و متحدانمان کار کنند تا به نقایص بسیار جدی توافقنامه بپردازند تا رژیم ایران هرگز نتواند جهان را با تسلیحات هسته‌یی تهدید کند. این شامل مفادی با تاریخ پایان توافقنامه می‌شود که در چند سال محدودیت‌های کلیدی را بر برنامه هسته‌یی ایران حذف می‌کند. نقایص توافقنامه هم‌چنین شامل اعمال ناکافی و نزدیک به سکوت کامل در مورد برنامه‌های موشکی ایران می‌شود. کنگره تاکنون کار را شروع کرده تا به این مشکلات بپردازد. رهبران کلیدی کنگره و سنا در حال پیش‌نویس لوایحی هستند که لایحه بررسی توافقنامه هسته‌یی ایران را ترمیم خواهد کرد که فشار را افزایش دهد تا از این جلوگیری کند که – این خیلی مهم است – ایران موشکهای بالستیک قاره‌پیما بسازد و همه محدودیتها را بر فعالیتهای هسته‌یی ایران تحت قانون ایالات متحده دائمی‌کند. این بسیار مهم است. من از این ابتکارات حمایت می‌کنم.»

فسخ

ترامپ در ادامه برگ نهایی خود را رو کرد و شمشیر را بر گردن خلافت اسلامی!، نزدیک نگه داشت. او اعلام کرد در صورتیکه برای رفع نواقص برجام «نتوانیم در کار با کنگره و متحدانمان به یک راه‌حل دست پیدا کنیم، در اینصورت این توافق فسخ خواهد شد. این توافق تحت بازبینی مستمر است و شرکت ما در آن می‌تواند توسط من به‌عنوان رئیس‌جمهور در هر زمانی منتفی گردد.»
ترامپ سپس می‌گوید: «هر چه بیشتر ما یک تهدید را نادیده می‌گیریم، آن تهدید بدتر می‌شود.» در نتیجه «ما مصمم هستیم که حامی اول تروریسم در جهان هیچگاه به تسلیحات هسته‌یی دست پیدا نکند.»

همبستگی

ترامپ انتخاب این مسیر را در «همبستگی کامل با قربانیان رژیم ایران که طولانی‌تر از همه رنج کشیده‌اند یعنی مردم آن» اعلام می‌کند که «بهای سنگینی به‌خاطر خشونت‌طلبی و افراطی‌گرایی رهبرانشان پرداخته‌اند. مردم ایران واقعاً آرزو دارند که تاریخ پرافتخار، فرهنگ، تمدن کشورشان و همکاری آن با همسایگانش را پس بگیرند.» [مجاهدین ۲۲ مهر ۹۶]

در همین زمینه:

سخنرانی ترامپ درباره استراتژی جدید آمریکا علیه خلافت اسلامی!
استراتژی جدید آمریکا و سلسله اقدامات اجرایی
بیانیه «دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل» درباره استراتژی جدید ترامپ

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشتن دیدگاه