علامت‌های اختصاری OFAC، SDN و SDGT به چه معنی هستند و هنگامی که با کاربرد هریک درباره لیست گذاری و تحریم سپاه مواجه می‌شویم، چه مفهومی را منتقل می‌کنند؟


در مطالبی که درباره نحوه لیست گذاری سپاه، نهاد اعمال کننده آن و شرایطی که متعاقب آن می‌تواند خلافت اسلامی! را با چالش تحریم‌ها مواجه کند، بسیار می‌شود که با چند عنوان اختصاری مواجه می‌شویم؛ OFAC، لیست SDN، لیست SDGT، در ذیل به توضیح مختصر هر یک از این اسامی می‌پردازیم.

OFAC چیست؟

OFAC یا دفتر کنترل دارایی‌های خارجی در وزارت خزانه داری آمریکا، مدیریت و اجرای تحریم‌های اقتصادی و تجاری را برعهده دارد. این تحریم‌ها براساس سیاست خارجی و اهداف امنیت ملی آمریکا علیه کشورهای خارجی هدف قرار گرفته و رژیم‌ها، تروریست‌ها، سواداگران بین‌المللی مواد مخدر، کسانی که درگیر فعالیت‌های مرتبط با تکثیر سلاح‌های کشتار جمعی هستند، و دیگر تهدیدات مربوط به امنیت ملی، سیاست خارجی یا اقتصاد آمریکا می‌باشند. [ Office of Foreign Assets Control]


لیست SDN چیست؟

لیست SDN در برگیرنده‌ی افراد و شرکت‌هایی است که دارایی‌هایشان بلوکه شده و معامله با آنها برای آمریکایی‌ها ممنوع می‌باشند.
OFAC لیستی از افراد و شرکت‌هایی منتشر کرده است که در  کنترل کشورهای هدف یا در مالکیت آنها قرار دارند. این لیست همچنین افراد، گروه‌ها و موجودیت‌هایی مانند تروریست‌ها و سوداگران موادمخدر را در بر می‌گیرد که کشور خاصی را نمایندگی نمی‌کنند. [Specially Designated Nationals And Blocked Persons List] لیست SDN در برگیرنده‌ی مجموعه‌ی نهادها و اشخاصی ست که به این ترتیب در لیست تحریم‌ها قرار می‌گیرند.این لیست تحت کنترل وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار دارد.


لیست SDGT چیست؟

لیست تروریست‌های ویژه جهانی یا SDGT یک لیست شکل گرفته براساس فرمان اجرایی ۱۳۲۲۴ در آمریکاست. افراد یا موجودیت‌ها بوسیله دولت آمریکا یا وزارت خزانه داری براساس فرمان اجرایی ۱۳۲۲۴ در ذیل لیست SDGT قرار می‌گیرند.
افراد و موجودیت‌هایی در این لیست قرار می‌گیرند که OFAC ارتکاب آنها یا امکان ارتکابشان با یک ریسک بالا در مورد فعالیت‌های تروریستی مجرمانه را تشخیص می‌دهد. همچنین این لیست در برگیرنده‌ی کسانی می‌شود که توسط OFAC به‌عنوان پشتیبانی کننده، خدمات رسان و دستیار یا ارائه‌کننده هر نوع همکاری به تروریست‌‌ها و سازمان‌های تروریستی تحت برنامه‌های تحریم علیه تروریسم OFAC، شناسایی می‌شوند. همچنین شرکت‌های وابسته به اشخاص، ائتلاف‌ها، عوامل، یا همکاران آنها نیز در ذیل برنامه‌های تحریم علیه تروریسم OFAC قرار می‌گیرند. [Specially Designated Global Terrorist]


روایت مشرق

مشرق از جناح خامنه‌ای در توصیف وضعیت پیش آمده برای خلافت اسلامی! نوشت: با وضع تحریم‌های جدید، «سپاه و همه نهادهای اقتصادی و غیراقتصادی زیرمجموعه آن در لیست تروریست‌های جهانی» یعنی SDGT قرار گرفته‌اند، همچنین «افراد، شرکت‌ها و بانک‌هایی که با نهادهای مرتبط با سپاه (و برنامه موشکی و چند سرفصل دیگر) هرگونه همکاری فنی، مالی، مشاوره‌ای و حمل و نقل داشته باشند، این‌بار نه مشمول جریمه مالی، که نام خودشان به SDN لیست افزوده خواهد شد.»


در همین زمینه:

سپاه در کدام لیست تروریستی قرار دارد؟


ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشتن دیدگاه