پارلمان انگلستان طی قطعنامه‌ای خواهان آن می‌شود که سپاه در لیست سازمان‌های ممنوعه‌ی انگلستان جای بگیرد.

«نقش سپاه پاسداران ایران»

نمایندگان پارلمان انگلستان قطعنامه‌ای با عنوان «نقش سپاه پاسداران ایران» را به‌ثبت رساندند. قطعنامه ۴۸۳ به قرار گرفتن سپاه در لیست تروریستی و ممنوعه انگلستان فراخوان می‌دهد.

سازمان تروریستی

باب بلکمن ارائه کننده اصلی قطعنامه ۴۸۳ گفت: «این قطعنامه تمام‌حزبی، مصرانه از دولت انگلستان می‌خواهد در یک قدم ضروری برای مقابله با فعالیت‌های مخرب و بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه و همچنین برنامه‌های تولید موشکهای بالستیک، سپاه پاسداران ایران را به‌عنوان یک سازمان تروریستی ممنوعه نام‌گذاری کند و به‌طور خاص با ایالات متحده، فرانسه و آلمان برای کمک به متحدانمان در منطقه همکاری کند.»

ایستادن در کنار مقاومت ایران

کنار زدن سپاه از عرصه‌ی منطقه‌ای و بین‌المللی همچنین به معنی روی آوردن به مردم ایران است، به همین خاطر باب بلکمن تاکید کرد: «انگلستان باید در کنار مردم ایران و اپوزیسیون سازمان‌یافته آنها، شورای ملی مقاومت ایران، در مبارزه‌شان برای تحقق خواسته‌های دموکراتیک آنان و یک ایران آزاد و دموکراتیک، قرار بگیرد».

سپاه در سوریه

پارلمان انگلستان در قطعنامه «نقش سپاه پاسداران ایران» درباره نقش نظام ولایت فقیه در سوریه یادآور می‌شود: «سپاه پاسداران فعالانه در کشتار مردم سوریه دست دارد تا اسد دیکتاتور سوریه را سرپا نگهدارد و کودکان و نیز پناهجویان افغانستانی را عضوگیری می‌کند و به آنها آموزش می‌دهد تا به شبه‌نظامیان تروریست تبدیل شوند».

ترور مجاهدین خلق

قطعنامه همچنین نقش سپاه در ترور مخالفان در خارج کشور، شامل «اعضای ائتلاف اصلی اپوزیسیون، سازمان مجاهدین خلق ایران و شورای ملی مقاومت ایران» را مورد تاکید قرار می‌دهد.

سپاه و موشک بالیستیکی

کشورهای اروپایی بر سر مقابله با توسعه موشک‌های بالیستیکی سپاه، با آمریکا دارای وحدت نظر هستند. در همین رابطه قطعنامه «دست‌داشتن سپاه پاسداران در برنامه موشک بالیستیک و اتمی ایران را به‌رسمیت می‌شناسد و این موضوع را مد نظر قرار می‌دهد که سپاه پاسداران توسط متحدان بین‌المللی انگلستان از جمله ایالات متحده، یک گروه تروریستی محسوب می‌شود».

لیست‌گذاری سپاه

در کنار تمام شهادت‌های تاریخی در این قطعنامه بر نقش ویرانگر سپاه در منطقه و ایران، پارلمان انگلستان اصلی‌ترین خواست خود و ضربه‌ی وارده به سپاه را در میان می‌گذارد؛ پارلمان انگلستان، «دولت را فرامی‌خواند که سپاه پاسداران را در لیست سازمان‌های ممنوعه قرار بدهد، تدابیر تنبیهی علیه مقامات سپاه اعمال کند و با متحدان برای اخراج سپاه پاسداران از سوریه، عراق و خاورمیانه کار کند.»

در همین زمینه:

سپاه در کدام لیست تروریستی قرار دارد؟
جزایری، لیست تروریستی، و سپاه ناتوان
برنامه مقابله با سپاه از زبان معاون وزیر خزانه‌ داری آمریکا
آیا مردم ایران از تحریم سپاه ضرر می‌کنند؟
محسن رضایی: موشک سپر ماست!

 

نوشتن دیدگاه