کشتار جنایتکارانه نمازگزاران در شبه‌جزیره سینا طی یک تهاجم تروریستی، منجر به واکنش رهبران کشور‌های مختلف به آن شد، در این میان، مقاومت ایران طی اطلاعیه‌ای به سرچشمه‌ی این کشتار پرداخت.

حمله به مسجد روضه

روز جمعه ۳ آذر ۹۶ براساس آنچه منابع مصری گزارش کردند، افراد مسلح به مسجد روضه حمله کردند؛ تهاجمی که طی آن حداقل ۲۳۵ نفر کشته و بیش از ۱۲۰ نفر مجروح شدند.
محل حادثه مسجد روستای روضه در شهرستان بئرالعبد در شمال شبه‌جزیره سینا است.
شاهدان عینی می‌گویند ده‌ها مرد مسلح با خودرو وارد محل شدند و مسجد را که مملو از عبادت‌کنندگان بود منفجر کردند. تروریست‌ها برای بستن راه‌های منتهی به مسجد، خودروهای پارک شده در محدوده پیرامون مسجد را به آتش کشیدند. آنها حتی به‌هنگام ترک محل به مردم و آمبولانس‌ها نیز تیراندازی می‌کردند؛ به نظر می‌رسد هدف، تنها کشتار هرچه بیشتر و وحشت‌آفرینی بوده است.

رئیس جمهور مصر

رئیس جمهور مصر در نطقی تلویزیونی که چندین ساعت پس از این حمله صورت گرفت، اعلام کرد: «آنچه که اتفاق افتاد تلاشی برای متوقف کردن ما از تلاش‌هایمان برای جنگ علیه تروریسم است.»

دونالد ترامپ

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در توئیتی نوشت: «حمله‌ی تروریستی وحشتناک و بزدلانه علیه نمازگزاران بی‌گناه و بی‌دفاع در مصر. جهان نمی‌تواند تروریسم را تحمل کند، ما باید آنها را به طور نظامی شکست دهیم و ایدئولوژی افراطی‌شان را به‌عنوان سرچشمه‌ی حیاتشان، بی‌اعتبار کنیم.» [Donald J. Trump]

شورای امنیت و دبیرکل

شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز در بیانیه ای، حمله روز جمعه به مسجدی در شبه جزیره سینا را اقدامی «فجیع و بزدلانه» خوانده و گفته است: «این حمله تروریستی صرف‌نظر از انگیزه‌های آن عملی جنایتکارانه و غیرقابل توجیه» است.
سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد نیز گفته است: «آنتونیو گوترز،‌ دبیرکل سازمان ملل عمیقا با خانواده‌های قربانیان این حمله و همچنین مردم و دولت مصر ابراز همدردی می کند.»
دبیر کل سازمان ملل تاکید کرده است که عاملان این «جنایت وحشتناک» می‌بایست به دست عدالت سپرده شوند.

مقاومت ایران

کمیسیون خارجه شورای ملی مقاومت ایران در ۳ آذر ۹۶ با صدور اطلاعیه‌ای «جنایت ضداسلامی و ضدانسانی تروریستی در شمال شبه جزیره سینا علیه نمازگزاران بی‌دفاع» را « به‌شدت محکوم» کرد.
بیانیه کمیسیون خارجه شورا نوشت: «جنایت فجیع علیه بشریت در شبه جزیره سینا، آنهم علیه نمازگزاران، یک بار دیگر نشان داد که تروریسم جنایتکارانه تحت باندرول اسلام چه در لباس شیعه و چه در لباس سنی نه تنها هیچ ربطی به اسلام ندارد بلکه رو‌در‌روی تعالیم عالیه آن است.»
اطلاعیه آنگاه به تجربه مستقیم مردم ایران از تروریسم تحت نام اسلام پرداخت و افزود: «مردم ایران که چهار دهه است با تروریسم و بنیادگرایی چنگ در چنگ هستند و ۱۲۰هزار تن از فرزندانشان به دست تروریست‌های حاکم بر ایران اعدام شده‌اند، درد و رنج مردم مصر را به خوبی احساس می‌کنند و در آن سهیم هستند.»
اطلاعیه کمیسیون خارجه مقاومت ایران در پایان نتیجه می‌گیرد: «این تروریسم ضدبشری در ابعاد امروزی‌اش با روی کار آمدن فاشیسم دینی در ایران در سال ۱۹۷۹ بارز شده است و چهار دهه است که نظام ولایت‌فقیه حاکم بر ایران به‌طور عملی پایتخت صدور تروریسم و بنیادگرایی و مشوق، مروج، آموزش دهنده و صادر‌کننده و زمینه‌ساز تروریسم است و کلیه جریانهای تروریستی به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم با این مرکز جنایت ارتباط دارند. این رژیم از آن دسته از کشورهای منطقه که رابطه نزدیکی با آنها دارد برای توسعه و گسترش تروریسم و بنیادگرایی سوء‌استفاده می‌کند. برای پایان دادن به این چرخه خون و وحشت بایستی آن را در کانونش در تهران تحت حاکمیت ملایان در هم شکست.»


در همین زمینه:

ولیعهد عربستان، خامنه‌ای را هیتلر جدید توصیف کرد

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشتن دیدگاه