روحانی در سیستان و بلوچستان گفت که علت عدم تحقق وعده‌هایش کاهش قیمت نفت است، این در حالی‌ست که معادل بودجه ۱۵۰ سال یک استان کشور خرج بقای بشار اسد شده است.


وعده

حسن روحانی در سخنرانی خود در استادیوم ورزشی شهر زابل، وعده‌های بسیار زیادی از آنچه در سیستان و بلوچستان انجام خواهد داد بر زبان راند. او به روش جاری خود و سایر حکومت‌گران از ظرفیت‌های بسیاری زیادی که در استان وجود دارد سخن گفت.
روحانی وعده داد که «بزرگترین بندر تجار ما در آینده در ایران بندر چابهار خواهد بود» و جای دیگری از سخنرانی‌اش افزود: «انشاءالله از طریق منطقه آزاد، بازارچه‌های مرزی، گردشگری، توسعه راه‌آهن، گاز و بنادر شاهد استانی آبادتر و سرافرازتر در سال‌های آینده خواهیم بود.» [تسنیم ۱۱ آذر ۹۶] و البته از یاد برد که بگوید منطقه آزاد چابهار از سال ۷۰ تاسیس شد و اکنون بعد از ۲۶ چیزی از آبادانی را نمایندگی نمی‌کند.


منطقه آزاد چابهار

در گزارشی که ایلنا در ۸ مرداد ۹۶ منتشر کرد به نقل از یکی از کسانی که به امید کسب و کار به چابهار رفته بود نوشت: «سال‌هاست اینجا زندگی می‌کنم. نه‌تنها وضعیت اقتصادی چابهار پیشرفتی نداشته بلکه اوضاع از نظر شهروندی خیلی مناسب به نظر نمی‌آید. هنوز بسیاری از خیابان‌ها آسفالت نشده‌اند. ما می‌توانستیم از این بیابان برای ایجاد اشتغال استفاده کنیم و نه‌تنها در استان بیکار نداشته باشیم بلکه می‌شد از استان‌های دیگر هم کارگر و سرمایه جذب کرد اما هیچ پیشرفتی حادث نشد.»


زمین‌های کشاورزی

وعده‌های روحانی البته پایانی نداشت؛ او در قسمت دیگری از سخنرانی‌اش یادآوری کرد که «وعده من در سفر قبلی، آبادانی ۴۶ هزار هکتار زمین کشاورزی با آبیاری مدرن بود که ۱۰ هزار هکتار آن از نظر زیربنایی آماده است». به عبارت دیگر نه تنها آن وعده‌ها محقق نشده است بلکه همان ۱۰ هزار هکتار ادعایی نیز به مرحله افتتاح نرسیده است.
اما روحانی باز هم به وعده دادن ادامه می‌دهد: «۱۵۰۰ هکتار از این طرح در همین ایام برق‌رسانی می‌شود و به‌زودی آغاز به‌کار می‌کند؛ تا پایان سال ۱۰ هزار هکتار زمین فعال شده و مابقی هم در سال ۹۷ و اوایل ۹۸ اجرایی می‌شود تا تحول بزرگی در کشاورزی منطقه ایجاد شود.» [منطقه آزاد چابهار؛ شکست یک پروژه]


پاسخ مردم

پاسخ مردم اما در ورزشگاه شنیدنی بود؛ آنها شعار می‌دادند: «وعده پوچ نمی‌خوایم نمی‌خوایم!»
و می‌افزودند: «آب می‌خوایم آب می‌خوایم، سیستان آباد می‌خوایم.»


علت چیست؟!

روحانی البته در سخنرانی دیگر خود علت نرسیدن به وعده‌ها را مربوط به کاهش قیمت نفت دانست و گفت: «دولت یازدهم در آغاز فعالیت‌های خود به ارایه خدمات بیشتری امیدوار بود اما یک مرتبه در اواسط سال ۹۳ با کاهش شدید قیمت نفت، مواجه گردید و قیمت آن از ۱۲۰ دلار به یکباره به حدود ۳۰ دلار کاهش یافت و از این رو طرح‌های دولت مقداری با کندی مواجه گردید.»


خرج بشار اسد

با این استدلال می‌بایست پول کمتری در اختیار حکومت‌گران قرار گرفته باشد، اما روحانی ادامه داد که پول‌ها به جاهای دیگر رفته است. او گفت: «همه کشورهای نفت‌خیز در سال‌های گذشته از ذخایر ارزی خود استفاده کردند اما در ایران برعکس این کشورها، به واسطه تکلیف مجلس شورای اسلامی هر سال مبلغ بیشتری به ذخایر خود واریز کردیم.» [ایلنا ۱۱ آذر ۹۶]
البته این همه‌ی ماجرا نیست؛ واقعیت این است که طی ۶ سال گذشته، نظام مقدس! سالانه بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار به دولت بشار اسد کمک کرده است. و در یک مقایسه بین کمک سالیانه نظام ولایت فقیه به بشار اسد و بودجه‌ای که به یک استان ایران اختصاص داده می‌شود می‌توان به این نتیجه رسید که معادل بودجه ۱۵۰ سال استان کرمانشاه صرف سرپا نگه داشتن دیکتاتور سوریه شده است. [زلزله کرمانشاه؛ بودجه ۱۵۰ سال کرمانشاه خرج یک‌سال بشار اسد می‌شود]
پس بی‌دلیل نبود که مردم زابل وعده‌های روحانی را پوچ به حساب می‌آوردند زیرا البته که او پولی برای مردم ایران در اختیار ندارد و پول‌ها برای استمرار جنگ‌های منطقه‌ای، در اختیار سپاه قرار گرفته و می‌گیرد.

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

مقاله صوتی: وعده‌های روحانی در زابل و پول‌هایی که خرج بشار اسد می‌شود

نوشتن دیدگاه