محمود نبویان در «دانشگاه رجایی» گفت: دیپلمات‌های جناح روحانی قول تحویل قاسم سلیمانی را به آمریکایی‌ها داده بودند.


تحویل سلیمانی

محمود نبویان، نماینده سابق «مجلس» در ۱۴ آذر ۹۶ طی سخنانی در «دانشگاه رجایی» به گوشه‌ای از اثرات جام زهر در درون نظام اشاره کرد. او که همواره از «دلواپسان» برجام بود و بر سر FATF نیز مدعی شده بود که «وزارت خارجه» قول تحویل قاسم سلیمانی به آمریکایی‌ها را داده است، [تحویل سلیمانی توسط ظریف به... !] این‌بار نیز این ادعا را تأیید کرد و آنرا ادامه‌ی عقب‌نشینی‌های نظام در مورد برجام دانست. او گفت: «دیپلمات‌های ما حتی ادعا کردند که حاج قاسم سلیمانی را هم تحویل می‌دهند که امروز مدارکی از این واقعیت موجود است.»
نبویان جناح مقابل را که خواهان برقراری رابطه با آمریکا هست، اینگونه توصیف کرد: «هرکسی که دوست دارد با آمریکا رابطه برقرار کند خودش آمریکایی است».

نطنز و فوردو

او درباره وضعیتی که نظام در رابطه با نیروگاه نطنز به آن دچار شد یادآوری کرد که «در نطنز ۱۶ هزار سانتریفیوژ نسل یک داشتیم که بعد از برجام به ۵ هزار کاهش یافته است» و در مورد فوردو گفت: «دانشجوهای رشته هسته‌ای که قرار بود در فوردو دانش هسته‌ای یاد بگیرند که بساط آن هم برچیده شد.»


شکست در برجام

در حالیکه برجام تصمیم تمامیت نظام مقدس! در سرکشیدن جام زهر بود، اما نبویان شکست‌های ناشی از آن را به تمامی به حریف نسب داد و گفت: خامنه‌ای  چندین بار گفته بود که «در برجام گام به گام جلو بروید اما مسئولان ما کل تعهدات را انجام دادند و به آمریکا اعتماد کردند.»
در حالیکه روحانی مدعی‌ست که با برجام تحریم‌ها برداشته شد، اما نبویان تصریح کرد که «در همین برجام صراحتاً اعلام شده است که تنها ۲۵ درصد تحریم‌ها برداشته خواهد شد و برجام قرار است که رابطه بانکی و فروش نفت را تسهیل کند که آن هم اتفاق نیفتاده است چرا که ۲ سال است بعد از برجام پول‌های ما در اروپا بلوکه می‌شود و بابت نگهداری از آن باید پول هم بدهیم.»


کاتسا

اما برجام برای نظام پایان ماجرا نیست، چراکه قانون کاتسا یا آنچه در درون نظام از آن با عنوان «سیاه‌چاله» و «مادر تحریم‌ها» یاد می‌شود، در عین حفظ برجام کار را به مراتب برای نظام دشوارتر می‌کند.
نبویان در حالیکه کاتسا را اوج فشار بر نظام توصیف می‌کرد، افزود: «در کاتسا آمده است که اگر بانکی در هرجای دنیا با ایران رابطه داشت خود بانک هم به لیست تحریم‌ها اضافه می‌شود.»


در همین زمینه:

قانون تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی! چیست؟
فواد ایزدی، مادر تحریم ها و پایان کار جمهوری اسلامی!
کاتسا، سپاه و تحریم سیاه‌چاله‌ای

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشتن دیدگاه