درآمدهای حزب‌الله لبنان از طریق شبکه بین‌المللی قاچاق مواد مخدر تا حدود یک‌میلیارد دلار در سال ارزیابی می‌شود.


درآمدهای حزب‌الله لبنان

حزب‌الله لبنان بخش لبنانی سپاه محسوب می‌شود که در کشورهای گوناگون از طرف نظام ایران به کار گرفته می‌شود. پرسش این است که هزینه‌های این گروه از کجا تأمین می‌شود؟ تا آنجایی که رهبر حزب‌الله اذعان کرده است تمامی هزینه‌های این گروه توسط نظام ولایت فقیه و از جیب مردم ایران پرداخت می‌شود اما این تنها منبع درآمد این گروه تروریستی نیست. بخش دیگر درآمدهای این گروه از شبکه بین‌المللی قاچاق مواد مخدر تامین می‌شود. در حقیقت سپاه با مشارکت فعال در شبکه بین‌المللی قاچاق مواد مخدر و سایر جرائم تبهکارانه به تامین درآمد برای بخش لبنانی خود می‌پردازد.

تحقیق پیرامون این موضوع در آمریکا در ذیل پروژه‌ای به‌نام کاساندرا در جریان بود اما این پروژه در خلال شکل‌گیری برجام تحت تأثیر قرار گرفت و در نهایت بعد از اجرایی شدن برجام توسط دولت اوباما متوقف شد.
سایت رادیو فرانسه طی گزارشی به تاریخ ۲۹ آذر ۹۶ به گزارش تحقیقی نشریه‌ آمریکایی «پولیتیکو» درباره نقش حزب‌الله لبنان در قاچاق جهانی مواد مخدر و سایر جرایم تبهکارانه پرداخت.
حزب‌الله لبنان افزون بر نقشی که به عنوان یک سازمان نظامی تروریستی دارد، تبدیل به یک سندیکای فعال بین‌المللی در زمینه اعمال جنایتکارانه همچون قاچاق مواد مخدر، قاچاق اسلحه، و پولشویی شده است.
بررسی‌های پولیتکو نشان داده است که حزب‌الله سالانه تا حدود یک میلیارد دلار از این طرق درآمد خالص دارد که بخشی از آن حاصل فعالیت‌هایش در داخل خاک آمریکا می‌باشد.


پروژه کاساندرا

پروژه کاساندرا در سال ۲۰۰۸ و پس از دریافت اطلاعات و مدارکی که نشان‌دهنده‌ی فعالیت‌های حزب‌الله در عرصه‌ی قاچاق مواد مخدر و سایر زمینه‌های تبهکارانه ‌است آغاز شد.
در طول ۸ سال فعالیت پروژه کاساندرا، مامورین آن، که در ارتباط نزدیک با وزارت امور خارجه آمریکا بودند به تحقیق درباره شبکه‌های توزیع کوکائین و پولشویی وابسته به حزب‌الله لبنان در آمریکا و سایر کشورها پرداختند. در این مدت شنودهای تلفنی گسترده، نفوذ به شبکه‌های قاچاق و پولشویی با همکاری ۳۰ آژانس آمریکایی در خارج از کشور دنبال و هماهنگ شده بود. این پروژه همچنین از همکاری آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا برخوردار بود.


مسیرهای قاچاق و پولشویی

نتیجه تحقیقات نشان داد که حزب‌الله در دو مسیر انتقال و توزیع مواد مخدر در سطح بین‌المللی ایفای نقش می‌کند؛ مسیر نخست از آمریکای لاتین به سوی غرب آفریقا و سپس از آنجا به سوی اروپا و خاورمیانه است. مسیر دوم از ونزوئلا و مکزیک آغاز شده و مواد مخدر را به سوی آمریکا روانه می‌کند.
حزب‌الله برای پولشویی درآمدهای حاصله، از طریق شرکت‌ها و افراد وابسته به خود در آمریکا، خودروهای دست دوم آمریکایی را خریداری و به آفریقا صادر می‌کند.
درآمدهای سالانه حزب‌الله که حدود یک میلیارد دلار برآورد می‌شود از طریق فروش این خودروها در آفریقا و با کمک شبکه‌های بانکی و مالی محلی وابسته به حزب‌الله تصفیه می‌شود.
حزب‌الله به‌وسیله درآمدهای حاصله به فعالیت‌های غیرقانونی دیگر از جمله قاچاق اسلحه و حتی قاچاق مواد شیمیایی خطرناک می‌پردازد.


سرانجام کاساندرا

دیوید اَشِر بنیانگذار پروژه کاساندرا به پولیتیکو گفت که «هر اندازه که دولت آمریکا بیشتر درگیر مذاکره و گفت‌وگو درباره برنامه اتمی ایران می‌شد، پروژه کاساندرا بیشتر مسکوت ماند و سرانجام در ژانویه ۲۰۱۶ و پس از اجرایی شدن توافق اتمی (برجام) و اعلام آن از سوی باراک اوباما، رئیس جمهوری وقت آمریکا، مسئولان پروژه کاساندرا به ماموریت‌های جدیدی گماشته شدند و به این ترتیب پروژه عملاً متوقف شد».
«اَشِر می گوید بهترین راه برای منهدم کردن شبکه‌هایی که درچنین جنایاتی دست دارند، از جمله وقتی ما با سازمانی سر و کار داریم که مانند حزب‌الله لبنان از نظر سیاسی حساس است باید جریان گردش پولی آنها را قطع کرده و موسسات مالی وابسته به آنها را تحت پیگرد قانونی قرار داد. اَشِر می‌گوید در ادامه تحقیقات در پروژه کاساندرا به یک بانک مستقر در بیروت برخورد کردیم که در پولشویی حزب الله نقش بسیار فعالی داشته است. این موسسه مالی، بانک لبنانی کانادایی (Lebanese Canadian Bank)  نام دارد که به سرعت در حال گسترش بوده است. وزارت خزانه‌داری آمریکا این بانک را که در عملیات حزب‌الله لبنان دست داشته، به عنوان یکی از موسسات اصلی پول‌شویی شناخته است.» [ار اف ای فارسی ۲۹ آذر ۹۶]

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشتن دیدگاه