کنفرانس مجید شکوهی در شبکه تصویری ایران آزادی – ۱۴ دی ۹۶

 با سلام به همه شما و با درود به همه قیام کنندگان قهرمان ایران و با درود و احترام به همه شهدا و مجروحان سرفراز این قیام .

امروز خدمت شما رسيدم تا در مورد ابعادی از این قیام و تعدادی از سوالاتی که از طرف دوستان و هموطنان این روزها در رابطه با قیام قهرمانانه شهرهای میهن رسیده بود با هم صحبتی داشته باشیم.

  سوال : چقدر احتمال ادامه‌دار بودن این تظاهرات وجود دارد؟ و چند درصد احتمال برنده شدن مردم هست؟  

 مجید شکوهی :فکر می‌کنم برای پاسخ به این سوال باید به شرایط کنونی و مقایسه آن با گذشته و به طور خاص با قیام ۸۸ پرداخت . وضعیت و شرایط هم رژیم و هم شرایط داخلی و هم شرایط بین المللی در سال ۹۶ با سال ۸۸ و قیام در آن سال کاملا متفاوت است. نارضایتی اجتماعی و انفجاری جامعه در شرایط حاضر با سال ۸۸ غیر قابل مقایسه است و رژیم به ته خط رسیده است و در ضعیف ترین نقطه حیات خودش قرار دارد و در بن بست هست و در واقع راه خروجی هم از آن ندارد. مردم محروم جانشان به لبشان رسیده و بیکاری و فقر و گرانی بیداد می‌کند.

بر خلاف دوران قبلی و دوران مماشات با این رژیم سرکوبگر؛ کشورهای اصلی جهان در کنار مردم ایران می‌ایستند و از خواسته‌های بر حق و حقوق آنها حمایت می‌کنند و البته این رژیم و مقامات سرکوبگر آن را به شدت نگران می‌کند. گستردگی این قیام و شکل‌گیری تظاهرات در شهرهای مختلف و ابعاد جمعیت و مردم شرکت کننده در آن؛ وجه جدید این قیامه.

همچنین باید بر وجه رادیکالیزم این قیام تاکید کرد. یعنی دعواهای جناحی که در قیام سال ۸۸ مورد بحث بود در قیام امسال مورد بحث نیست  و رژیم در تمامیت خودش مورد هدف قرار گرفته و اینرا از شعارهای مردم می‌تونیم بفهمیم. از مرگ بر دیکتاتور و مرگ بر خامنه ای تا مرگ بر روحانی.

وضعیت جامعه انفجاری است و مردم محروم به ستوه آمده‌اند. ریشه و علت اصلی این قیام و تظاهرات یک نارضایتی بسیار عمیق و گسترده در سطح  عموم مردم و کل جامعه است و آن هم شکست این رژیم پلید در تامین ابتدایی‌ترین و اولیه‌ترین مسایل مردم است. پس می‌بینید که این قیام یک موضوع سیاسی زود گذر نیست.

وجه دیگر در سطح بین المللی است. در قیام ۸۸؛ با سیاست مماشات مواجه بودیم ولی اکنون وضعیت کاملا متفاوت است و این را شما از موضعگیری‌های پی در پی ريیس جمهور آمریکا و معاون وی و مقامات ارشد دولت آمریکا میبینید. پس می‌بیند که یک چیزی تغییر کرده است . تعادل قوای کنونی تغییر کرده است و الان داریم در تعادل قوای دیگری صحبت می‌کنیم  و به همین دلیل توجهات بین المللی هم نسبت به سال ۸۸ بسیار متفاوت است .

می‌بینید که با این ویژه‌گی‌ها که قبلا هم به اون پرداختیم‌،‌ پیام این قیام و این سلسله تظاهرات اینه که این وضعیت تموم شدنی نیست و با بالا و پایین شدن اون به هیچ وجه نبایستی فکر کرد که به اتمام رسیده و باید گفت که استمرار داره و رژیم به مرحله و فاز پایانی خودش رسیده است.

شتاب قیام، هم از نظر سرعت گسترش آن و هم از نظر شتاب درونی و پتانسیل عظیم نهفته در آن، به‌راستی شگفت‌آور است.

بنابراین پیام این قیام تا همین جا و علیرغم هر اتفاقی هم که می‌خواهد بعدا بیفتد،  البته جز پیروزی چیز دیگری نیست. قیام‌کنندگان با روشنی تمام می‌دانند که چه می‌خواهند و برای چه قیام کرده‌اند و برای ساقط کردن این رژیم و به‌ زیر کشیدن ولی‌فقیه مستبد تا پای جان مصمم هستند.

تا همین جا هم با هر افت و خیزی در این قیام؛ قیام کنندگان برای همه مشخص کرده‌اند که این قیام برگشت ناپذیره و هیچ فربیکار و دروغی را از این رژیم برای بهتر کردن اوضاع اقتصادی و فقر و گرانی باور نمی‌کنند و این قیام متعلق به همه اقشار مردم و به‌خصوص مردم فقیر و تهیدستان هست و هدف آن هم سرنگونی این رژیم است و نیروی فعال این قیام هم جوانان پر شور و زنان دلیر هستند. این قیامی است که مردم قصد گسترش آن به همه شهرها و استمرار آن را به هر قیمت دارند و قیامی است تا پیروزی.

 

 سوال : وقتی میگویند می خواهند ائتلاف بین المللی برای حمایت از تظاهرات مردم ایران تشکیل بدهند، جز محکوم کردن این کتک زدن ها و کشتن ها؟ چه کار دیگری برای ایرانیها می‌خواهند بکنند؟

 مجید شکوهی :ابتدا باید تاکید کنیم که شتاب سیاسی تحولات بین المللی، ناشی از شتاب قیام مردم ایران بسیار بالا و بی‌سابقه است. به عنوان نمونه این شتاب حتی با تحولات قبلی مانند بررسی پرونده اتمی رژیم توسط جامعه جهانی و یا ارجاع پرونده اتمی رژیم به شورای امنیت که بعد از افشاگریهای مقاومت ایران، شاهد بودیم که پس از ۴ سال انجام شد و یا لیست گذاری و اعمال تحریم‌ها علیه سپاه پاسداران که بعد از سال‌ها جنایت‌های این نیروی غارتگر و پلید تازه ۲ ماه قبل محقق شد قابل مقایسه نیست. در حالی که می‌بینیم اکنون با یک محکومیت گسترده بین المللی از طرف دولت‌های اصلی جهان و در راس آنها از طرف دولت آمریکا به نفع مردم ایران مواجه هستیم که در استمرار و بلوغ همین محکومیت‌ها روز سه شنبه گذشته نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل درخواست اجلاس اضطراری شورای امنیت برای ارجاع رژیم به دلیل سرکوب و کشتار تظاهرات و قیام مردم ایران را کرده که این یک کار فوق العاده و بی‌نظیر است. چرا؟ چون در موارد بسیار نادری شورای امنیت برای چنین موضوعاتی تشکیل جلسه می‌دهد.

ممکن است شما بگویید که این قبیل اقدامات سیاسی و موضعگیری‌ها و محکوم کردن‌ها چه مسئله‌ای حل می‌کند و از نظر اجرایی و ماده بودن چه کارایی دارد چون فقط یک حمایت سیاسی از قیام و تظاهرات مردم ایران و محکوم کردن رژیم است. باید بگوییم که همین حمایت سیاسی به خودی خودش بسیار اهمیت دارد و فوق‌العاده ارزشمند است و قبل از هر چیز این را نشان می‌دهد که جامعه جهانی و یا به قول شما ائتلاف بین المللی این قیام مردم ایران و حقانیت آن را به رسمیت می‌شناسد و این چیزی نیست که در رابطه با هر کشوری اتفاق بیفتد.

آخرین اقدام قابل توجه هم گزارشی بود که به نقل از امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه گفته شده است که  تا زمانی که نارامی ها در ایران جریان دارد به این کشور یعنی ایران ؛ سفر نمی‌کنم.

و یا برخی رسانه‌ها گزارش کردند که احتمالا وزیر ارتباطات آخوندها و همچنین ارگان  صدا و سیمای رژیم توسط دولت آمریکا تحریم خواهند شد.

اما فراتر از این؛ اقدام نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل و فراخوان او به شورای امنیت؛ فراتر از این است و یک اقدام کلیدی است. چرا؟ چون اقدامات عملی و تصمیماتی را اتخاذ می‌کند که به طور واقعی؛ لازم الاجرا خواهد بود.

ضمن این که همانطور که در گزارشات رسانه‌ها و موضعگیری‌ها مشاهده کرده‌اید؛ دولت آمریکا به دنبال کشورهای اروپایی است تا بتواند اقدامات پیشگیرانه و تنبیهی دیگری را علیه رژیم سرکوبگر ولایت فقیه برای جلوگیری از سرکوب و کشتار تظاهرات و قیام مردم ایران اعمال کند.

 سوال : روز چهارشنبه، نظام ولی فقیه، یک تظاهرات راه انداخته بود . موضوع چی بود ؟

 مجید شکوهی : روز چهارشنبه ۱۳دی رژیم به خیال خودش برای مقابله با قیام مردم ایران و این که بگوید مردم خواهان ولی فقیه و خامنه‌ای هستند به شکل مسخره‌ای با دادن ابلاغیه‌های فوری فراوان به ادارات و حتی مدارس برای شرکت اجباری در تظاهرات و  آوردن تعدادی از بسیجی‌ها و نیروهای مزدور و جیره و مواجب بگیرانش به صحنه؛ قصد راه اندازی یک ضد تظاهرات را داشت و فیلم‌هایی را از آنها در رسانه‌های خودش پخش می‌کرد که به صورت مضحکی به حمایت از خامنه ای می‌پرداختند؛ ولی جوانان و مردم با تظاهرات گسترده خودشان این ضد تظاهرات را رسوا کردند. علیرغم نمایش رسوای رژیم برای راه‌انداختن ضدتظاهرات در برخی از شهرها، مردم در شهرهای مختلف در هفتمین روز قیام سراسری، هم‌چنان به خیابانها ریختند تا انزجار خود را از نظام منحوس ولایت فقیه فریاد کنند. به عنوان نمونه؛ در تهران با وجود حضور نیروهای سرکوبگر اعم از نیروهای انتظامی و اطلاعاتی، پاسداران، بسیجیان و لباس‌شخصیها و گارد ضدشورش و مزدوران موتورسوار، نقاط مختلف تهران صحنه تظاهرات و رویارویی جوانان خشمگین با نیروهای سرکوبگر بود.

 

سوال :در خبرها بود که خانواده‌های بازداشت‌شدگان قیام و تظاهرات تهران در اعتراض به این اقدام و برای آزادی عزیزان خودشان در مقابل زندان اوین دست به تجمع زدند؛ آیا واکنشی هم از طرف زندانیان سیاسی میهن مان که در زندان‌های رژیم هستند در رابطه با قیام مردم ایران بوده است؟

 مجید شکوهی : طی چند روز اخیر جمعی از زندانیان سیاسی میهن‌مان بطور جمعی و یا انفرادی  در حمایت از قیام قهرمانانه مردم ایران در شهرهای مختلف؛ اقدام به دادن نامه و بیانیه نموده‌اند که  از جمله اونها فراخوان زندانی سیاسی اقای علی معزی است که

خطاب به مردم ایران از زندان تهران بزرگ برای همدلی تا پیروزی نهایی نوشته است:

«راه نجات در تشکیل ارتش قیام و آزادی است تا در محلات و شهرها بعنوان بازوی اجرایی برای سامان بخشی امور و حفاظت از مردم در برابر سرکوبگری رژیم مردم ستیز انجام وظیفه کند. تا آنگاه از رژیم ولایت فقیه و دنبالچه‌هایش خلع ید گردد و یک مجلس موسسان ایران‌شمول و منتخب واقعی مردم نوع حکومت آینده و قانون اساسی آنرا مشخص ساخته و به تصویب ملت برساند.»

زندانی سیاسی ارژنگ داودی در زندان زابل طی پیامی به‌مناسبت قیام مردم ایران گفت:

«هم‌میهنان؛ از درون سیاهچاله‌های قرون‌وسطایی زندان زابل در برابر تمامی جان‌نثاران راه آزادی بشر در این برهه حساس از تاریخ میهن، صمیمانه درود می‌فرستم به پیشگاه بلند تمامی مردمان به‌پاخاسته بر علیه فقیه فاسد به سرکردگی خامنه‌ای و شرکای شارلاتانش. همه‌تان را دوست دارم. و برای ساختن یک ایران آزاد، یک ایران آباد، یک ایران دموکرات، یک ایران سرشار از عشق و داد، و یک ایران مملو از زندگی روی همه‌تان حساب می‌کنم.

همچنین بیانیه زندانی سیاسی ابوالقاسم فولادوند در حمایت از قیام سراسری مردم ایران رو داشتیم؛

او در قسمتی از بیانیه و پیام خودش نوشته است: «بدینوسیله از تمامی هم‌میهنان عزیز و آزاده‌ام درخواست می‌نمایم با بکار بردن دو اصل کس نخارد و می‌توان و باید و با الهام گرفتن از هزار اشرف که پتکی است به شیشه عمر رژیم  ضد بشری آخوندی،‌ بر تمامیت این رژیم ستمگر و قرون وسطایی بتازند و در آستانه بهمن ماه،‌ به مانند بهمن ۵۷ بار دیگر نشان دهیم و اثبات نماییم که هیچ رژیم ستمگر و ظالمی پا بر جا نخواهد ماند.»

همچنین پیام زندانی سیاسی سهیل عربی که  به تظاهرکنندگان  گفته است :

راهی برایمان باقی نمانده است مگر براندازی سیستمی که اصلاح ناپذیر است. شاید گمان کنید شادی بخش ترین خبر ممکن برای یک زندانی خبر رهایی از زندان باشد. اما برای من بهترین خبر فریادهای شما بر سر ویرانگران و غارتگران بوده است.

یا نامه زندانی سیاسی مهدی فراحی شاندیز از زندان مرکزی کرج در حمایت از قیام مردم ایران هست که نوشته است:

«هم‌میهنان و جوانان شجاع و قدرتمند؛ صدای حق طلبانه شما نوید روز آزادی ایران است. برای ما زندانیان سیاسی که سالیان به انتظار صبح پیروزی شکنجه شدیم ولی هیچگاه امیدمان به آزادی را از دست ندادیم؛ آوای شما نوید روشنایی و پیروزی است.

-در انتها نیز توجه شما را به قسمتی از پیام حمایت زندانیان سیاسی زندان اردبیل از قیام سراسری مردم ایران جلب می‌کنم که نوشته‌اند:

«مردم به جان آمده ایران سرانجام از این همه ظلم و نابرابری؛ ستم و حق کشی به تنگ آمدند و با شعارهای مرگ بر دیکتاتور؛ حکومت آخوندی نمی‌خوایم نمی‌خوایم؛ فریاد اعتراض خود را در شهرهای سراسر ایران بلند کردند.»

 

سوال : در شرايط كنوني، يعني قيام و تظاهرات سراسري، بعضي‌ها مي‌گويند، اين قيام رهبري مشخص ندارد كه در داخل ايران قيام را سمت و سو بدهد و قيام را به پيش ببرد، جواب شما چيست؟

 مجید شکوهی : در پاسخ این بعضی‌ها بایستی گفت که قیام ایران بیش از سی و اندی سال است که ریشه در اعماق جامعه ایران دارد و از سی خرداد ۶۰ شروع شده و در تظاهرات‌های سراسری همان سالها و مقاطع مختلف شعار اصلی مرگ بر خمینی و مرگ بر اصل ولایت فقیه بود و این شعار و آرمان آزادی بوده که طی قریب به ۴۰ سال از طرف مجاهدین و مقاومت ایران پیگیرانه و با پرداخت تمام بهاء به این نقطه رسیده است و البته که ادامه دارد تا به نتیجه نهایی خودش برسه و مجاهدین عزمشان جمع است که سرنگونی این نظام  پلید رو با گسترش و هدایت همین قیام محقق کنند.

در آخر پیامی از یکی از دوستان گرامی داشته‌ایم که قسمت هایی از اونو براتون می‌خونم:‌

«باعرض سلام این جنایتکاران مردم براشون اصلا اهمیتی ندارند چنان تلگرام روفیلترکردن هیچ کسی نتونه به فریادرسش برای مشکلات کشورش مراجعه کنه از بس خیانتکارا ترسو هستند می‌خواستم بگم اگه اروپا و آمریکا و آقای رئیس جمهور محترم آمریکا سازمان بین الملل می خوان بداد مردمی که معترضن و حکومت گوشش بدهکار نیست باید دنیا بدانند که خرید نفت وغیره از ایران را قطع کنند تا حکومت درتنگنای مالی قرار بگیرد.....البته اعتراضات هم شدیدا و با سرعت و صدای بلند ادامه داشته باشد خواهشمندم این پیام من رو به ترامپ وسازمان بین الملل برسونین و....»

 البته که هموطنان می توانند مستقیما برای ارگان های بین المللی نامه بدهند و نمونه های  سرکوب و دستگیری ها را گزارش کنند و خواسته های مشروع خودشون رامطرح کنند

 با درود به همگی شما و با آرزوی موفقیت برای همه شما .

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشتن دیدگاه