کنفرانس شاهرخ توکلی در شبکه تصویری ایران آزادی -۱۷ دی ۹۶

با سلام به همه هموطنان و دوستان گرامی و با درود به همه قیام کنندگان قهرمان ایران و با درود و احترام به همه شهدا و مجروحان سرفراز این قیام. امروز می‌خواهیم در مورد تعدادی از موضوعات و سوالاتی که از طرف دوستان و هموطنان در رابطه با قیام قهرمانانه میهن‌مان و بطور خاص در مورد تشکیل اجلاس شورای امنیت ملل متحد در مورد قیام و تظاهرات مردم ایران به دستمان رسیده بود با هم صحبتی داشته باشیم.

پرسش : اهمیت جلسه شورای امنیت در چه بود؟ آیا برای مردم ایران شکست بود یا پیروزی؟

شاهرخ توکلی: شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه ۱۵ دیماه برای بررسی تظاهرات مردم ایران یک نشست اضطراری برگزار کرد. آمریکا درخواست برگزاری چنین نشستی را داده بود. ۴ روز پیش، نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل گفته بود، پرونده سرکوب مردم در ایران توسط رژیم ایران را در شورای امنیت و شورای حقوق بشر سازمان ملل مطرح می‌کند. این نشست در حالی برگزار می‌شد که اعضای شورای امنیت سازمان ملل در قبال ایران مواضع مختلفی دارند. در حالی که سفیر آمریکا در سازمان ملل خواستار برگزاری نشست اضطراری بود، روسیه این امر را دخالت در امور داخلی ایران می‌دانست. چالش اصلی این بود كه بشود اعتراض مردم ایران را به جلسه‌ی شورای امنیت كشاند تا این موضوع اهرم فشاری برای جلوگیری از سركوب این رژیم جنایتکار و همچنین حمایت از مردم ایران باشد. روسیه با پشتیبانی از رژیم ولی فقیه می‌خواست برگزاری این جلسه به رای گذاشته شود تا بتواند وتو كند و اصلا بحث اعتراضات مردم و قیام در ایران در شورای امنیت مطرح نشود. اما با موافقت ۹ كشور؛ نهایتا؛ دو شب قبل این اجلاس تشكیل شد.
نكته قابل توجه اینكه به دلیل سیاست کثیف مماشات؛ در قیام سال ۸۸ حتی با وجود سركوب و كشتار و شكنجه و كهریزك و غیره اما هرگز قیام مردم ایران به جلسه شورای امنیت راه پیدا نکرد.
بنابراین نفس تشكیل این جلسه یعنی جلسه اضطراری شورای امنیت ثابت كرد كه اعتراض و خواسته مردم ایران تبدیل به یك نگرانی جهانی شده و حالا این رژیم هر اقدامی هم که بخواهد انجام دهد باید در نظر بگیرد كه عواقب بین المللی سنگینی برایش خواهد داشت و این باعث دست بستگی بیشتر برای سركوب و افزایش حمایت از گسترش اعتراض مردمی است.
اجلاس اضطراری شورای امنیت واقعه بسیار مهم و نادری بود که اتفاق افتاد چون اجلاس‌های شورای امنیت؛ آن هم اضطراری؛ به طور معمول اتفاق نمی‌افتد مثلا نمونه آن چند سال قبل بود که بعد از حمله شیمیایی بشار اسد دیکتاتور سوریه به مردم و کودکان بیگناه این کشور اجلاس اضطراری شورای امنیت در همین رابطه تشکیل شد. بنابراین این واقعه بسیار مهم بود بخصوص که این اولین جلسه اضطراری شورای امنیت بود که با ترکیب جدید برگزار می‌شد. ضمن این که طی دهه‌های گذشته اصلا سابقه نداشته که شورای امنیت به موضوع ایران چه در رابطه با موضوع حقوق بشر و یا تظاهرات‌ها بپردازه تنها در موارد بسیار معدودی شورای امنیت به مسئله ایران پرداخته بود؛ مانند جنگ ایران و عراق که تحول منطقه‌ای بسیار مهمی در خاورمیانه بود و یا بحث پرونده اتمی رژیم که آن هم با تلاش‌های مقاومت ایران؛ بعد از ۴ سال در شورای امنیت به آن پرداخته شد که آن هم البته جلسه اضطراری نبود بنابراین نفس برگزاری جلسه اضطراری شورای امنیت که به موضوع قیام‌های مردم ایران بپردازه خودش یک تحول بی‌سابقه و تاریخی است. تمام کارشکنی‌ها و تلاش‌هایی هم که صورت گرفت تا این جلسه برگزار نشود با شکست مواجه شد. صحبت‌ها را حتما در جلسه اضطراری شورای امنیت شنیده‌اید و ما نمی‌خواهیم به دلیل کمبود وقت وارد آن بشیم . ولی پایان این جلسه هم با سخنرانی نماینده رژیم و وضعیت فلاکت بار او همراه بود و مواضعی که او گرفت نشاندهنده حقانیت و ضرورت برگزاری همین اجلاس بود.
باید تاکید کنم که صحبت‌هایی که در این جلسه شد راه را باز کرد و زمینه‌ساز اقدامات و قدم‌های بعدی علیه رژیم شد و همچنین این جلسه خودش یک علامت اخطار جدی علیه دستگاه سرکوب رژیم بود بنابراین دست از پا خطا کردن‌های رژیم مثل گذشته نیست که بدون پاسخ گذاشته بشه. و همانطور که نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل در انتهای سخنرانی‌اش گفت: در سال ۲۰۰۹ جهان بی‌عملی پیشه کرد در حالی که قیام مردم ایران سرکوب شد. در سال ۲۰۱۸ ما سکوت پیشه نخواهیم کرد. بار دیگر مردم ایران قیام کرده‌اند. آنها خواهان چیزی هستند که هیچ دولتی نمی‌تواند آن را به طور مشروع رد کند یعنی حقوق بشر و آزادیهای بنیادین خودشان. رژیم ایران اکنون در مدار اخطار قرار گرفته و جهان نظاره خواهد کرد که این رژیم چکار خواهد کرد.
بله. رژیم الان در مدار اخطار قرار گرفته و همه دنیا اکنون دارند قیام مردم ایران را نظاره می‌کنند.


پرسش: چه تابلوهایی برای برگزاری این جلسه متصور هست؟ آیا آمریکا فقط به‌عنوان رفع تکلیف این جلسه را برگزار کرد؟

شاهرخ توکلی: اولا: حداقل با صحبتهایی که در این اجلاس از طرف تعدادی از دولتها که به نفع رژیم آخوندی صحبت کردند؛ صورت گرفت ؛ این بود که آمریکا نباید طرح این موضوع و این جلسه را درخواست می‌داد و این جلسه تشکیل می‌شد. ثانیا: اساسا سابقه نداشته که آمریکا با این سرعت وارد بردن چنین موضوعی به صورت اضطراری به شورای امنیت بشه و اتفاقا این سرعت عمل با سرعت قیام در ایران که به سرعت از شعار «مرگ بر گرانی» به شعار «مرگ بر خامنه‌ای» رسید همخوانی دارد چون نشان دهنده این است که شرایط در داخل و خارج از ایران به نقطه جدیدی رسیده است.

پرسش: زمان برگزاری جلسه گفته شد؛ «صرف برگزاری این جلسه خیلی مهم است.» این نکته را هم توضیح بدهید؟

شاهرخ توکلی: بله. همانطور که در سوال اول در مورد اهمیت این اجلاس صحبت کردیم؛ مجددا تاکید می‌کنیم که برگزاری جلسه شورای امنیت درباره ایران و نفس پایان‌دادن به سکوت درباره ایران و درهم شکستن دیوار محکم چهار دهه مماشات، ثمره قیام و خون شهیدان و رنج اسیران بود چرا که تابه‌حال دولتهای بزرگ جهان به‌سرکوب وحشیانه مردم ما و به‌ اعدام ۱۲۰هزار نفر، و قتل عام ۳۰ هزار مبارز و مجاهد و جنبش دادخواهی برای این قتل عام؛ چشم بسته بودند. اما مردم قیام‌آفرین، اکنون در نخستین قدم، تاریخچه شورای امنیت و سازمان ملل در رابطه با ایران را ورق زدند. جامعه جهانی حدود ۴دهه است که مهر مماشات بر تحولات ایران زده است. ولی مردم ایران در اولین جلسه شورای امنیت در سال جدید این معادله را ورق زدند و سکوت جامعه جهانی در قبال خواست مردم ایران را شکستند. بنابراین صرف برگزاری این جلسه نشان دهنده قدرت مردم ایران است و نباید به آن کم بها بدهیم. برگزاری این جلسه بیانگر قدرت تغییر توسط مردم ایران است. جلسه شب گذشته شورای امنیت نشان داد که صدای مردم ایران بگوش رسیده و باید پژواک آن هر روز گسترده‌تر شود.

پرسش: در چه صورتی شورای امنیت مجددا می‌تواند درخواست برگزاری جلسه را بدهد چون در این جلسه که تصمیم خاصی اتخاذ نشد؟

شاهرخ توکلی: این که چه زمانی شورای امنیت مجددا می‌تواند در مورد وضعیت ایران و این رژیم جنایتکار تشکیل جلسه بدهد که بستگی به خودمون داره؛ به میزان پایداری و مبارزه علیه رژیم و حضور در صحنه و ایستادگی به طوری که جهان ببیند که اگر بخواهد مردم ایران را در کنار خودش داشته باشد باید از رژیم ولایت فقیه فاصله بگیرد. ضمن اینکه برای تشکیل این اجلاس بعد از درخواست یک عضو؛ ۹ کشور از ۱۵ کشور عضو شورای امنیت باید با تشکیل آن موافقت کنند و در این صورت حتی کشوری مانند روسیه؛ نمی‌تونه با وتوی خودش جلوی تشکیل این اجلاس را بگیرد.
اما در مورد قسمت دوم سوالتان؛ این جلسه فقط برای طرح موضوع رژیم در شورای امنیت و باز کردن باب بررسی بعدی در شورای امنیت بود و همچنین یک هشدار و اخطار جدی به این رژیم که زیر نظارت بین‌المللی رفته است و رژیم ایران اکنون در مدار اخطار قرار گرفته و جهان نظاره خواهد کرد که رژیم چکار خواهد کرد.


پرسش: تهاجم روسیه و رژیم در شورای امنیت از موضع قوت و موضع بالا بود یا از ضعف آنها و اینکه راهی جز اینکه به اینصورت صحبت کنند نداشتند؟

شاهرخ توکلی: اولا؛ موضع نماینده رژیم که از موضع یک فرد سیلی خورده از خلقی که شعار «مرگ بر خامنه ای» می‌دهند و طناب افسار این مردک را گرفته‌اند و او را برای پاسخگویی به پشت میز اجلاس شورای امنیت کشونده‌اند؛ طبعا نمی‌تونه صحبت از موضع قدرت و بالا باشه؛
در مورد روسیه هم باید گفت که با توجه به سابقه تاریخی اون در مورد تحولات گذشته مردم ایران؛ حمایت اون از رژیم ولی فقیه خیلی تعجب آور نیست ضمن اینکه روسیه اگر قدرت داشت؛ می توانست اجازه ندهد که اصلا موضوع رژیم ولی‌فقیه روی میز شورای امنیت برود در حالیکه واقعیت عکس این مساله بود و جلسه علیرغم مخالفت روسیه تشکیل شد .

پرسش: آیا بجز اعضایی که شرکت کردند کشورهای دیگر هم نمی‌توانستند شرکت کنند چون بعضی کشورها احتمال اینکه موضع مثبت داشته باشند زیاد بود؟

شاهرخ توکلی: همانطور که در ابتدای این اجلاس هم از طرف رئیس دوره‌ای جلسه اعلام شد در سال جدید علاوه بر اعضای دائمی شورای امنیت تعداد ۶ کشور دیگر در این اجلاس حضور داشتند و کشورهای دیگر طبعا امکان حضور در این دوره را که به صورت ۶ ماه یک بار اعضای آن عوض می‌شوند نداشتند و همانطور که دیدید در یك تقسیم بندی آشكار نمایندگان گینه استوایی، اتیوپی ، ساحل عاج، و بولیوی که از اعضای غیر دائمی شورای امنیت بودند؛ همراه با چین و روسیه در طرف رژیم، و بقیه اعضای شورای امنیت در طرف مردم ایران بودند و یا دارای مواضع بینابینی بودند.

پرسش: آیا برگزاری این جلسه و صحبتهایی که شد در سرکوب مردم توسط رژیم تاثیر دارد؟ و چه پیامی برای قیام مردم دارد و آیا در روحیه مردم تاثیر می‌گذارد؟

شاهرخ توکلی: واضح است كه صرفنظر از مواضع و محتوای اظهارات نمایندگان حكومتهای مختلف در این اجلاس؛ همانطور که در ابتدا گفتم؛ نفس برگزاری اجلاس فوق العاده شورای امنیت؛ برای بحث در باره قیام مردم ایران دستاورد فوق‌العاده‌ای برای قیام و یک پیام مثبت برای مردم و قیام کنندگان بود و البته همچنین این جلسه یک هشدار و اخطار جدی به رژیم بود که زیر نظارت بین‌المللی رفته است.
ببینید؛ سالیان این کشورها پشتیبان این رژیم خونریز بودند و تاریخ نشان می‌دهد که در صد سال گذشته هیچ دولتی به اندازه رژیم ایران از حمایت کشورهای اروپایی و امریکا برخوردار نبوده. البته ما هیچ چیزی از کشورهای دیگر نمی‌خواهیم و با دست خودمون و با رنج و درد و نیروی مردم میهن‌مان آن را آزاد می‌کنیم. همین که اینها حمایتشان را از پشت این حکومت بردارند برای ما کافی است.
نتیجه نهایی اینكه؛ تشكیل جلسه اضطراری شورای امنیت یك پیروزی برای مردم بود و یك شكست برای این رژیم. در نتیجه باید با قدرت این قیام را گسترش داد و به پیش برد، تا پیروزی نهایی!


پرسش: فرض رو بر پیروزی این اعتراضات بگیریم و اگر رفراندومی برگزار شد؛ حالا حکومت بعدی چه می‌خواهد باشد؟ چه کسانی می‌خواهند بیایند؟

شاهرخ توکلی: هدف برای ما؛ حاکمیت مردم و نمایندگان واقعی آن‌ها است که در یک انتخابات مردمی انتخاب می‌شوند. اینکه چه حکومتی می‌خواهد باشد؛ این را مردم ایران مشخص می‌کنند. از نظر ما آرای مردم تنها ملاک سنجش است و بر همین اساس؛ ما خواهان یک حکومت جمهوری مبتنی بر آرای مردم هستیم. ما خواهان یک نظام کثرت‌گرا و آزادی احزاب و اجتماعات هستیم .


پرسش: آیا با صحبت‌هایی که تعدادی از سردمداران رژیم می‌کنند که به قول آنها فتنه ۹۶ تمام شده است؛ آیا باید گفت این پایان قیام است ؟

شاهرخ توکلی: از سه‌چهار روز قبل ناله‌های سرکردگان نظام در توصیف فتح «فتنه» و پایان قیام شروع شد و هنوز هم ادامه دارد. روز چهارشنبه پاسدار جعفری فرمانده سپاه گفت: «‌پایان فتنه را اعلام می‌کنم» و آخوند جنتی به صحنه آمد و برای جمع شدن «آشوب» خدا را شکر کرد. این سریال تحت عنوان پایان «فتنه» و «جمع شدن اغتشاش» و «شکرگزاری» تا امروز به اشکال مختلف ادامه داشت. اما واقعیت آتشی که از ۱۰ روز قبل در مشهد شروع شد و در تمام شهرها شعله‌ور شد آن‌چنان فروزان و غیرقابل انکار است که برخی رسانه‌های حکومتی ناگزیر اعتراف کردند که نباید گول کم و زیاد شدن جمعیت را خورد؛ این قیام نه با بستن اینترنت و فیلتر تلگرام تمام می‌شود و نه با سرکوب و تهدید.
روزنامه اعتماد روز ۱۶دی نوشت: «می‌شود مثل همیشه پیرامون اعتراضات و اغتشاشات اخیر کلیشه گذاشت و شعار داد و مسأله را تمام شده تصور کرد. می‌شود نهاد ناآرام جامعه را نادیده گرفت، می‌شود چشم‌ها را بست موضوع را به گرانی نسبت داد می‌توانیم همه کاسه و کوزه‌ها را بر سر تلگرام بشکنیم و آن را ببندیم و خوشحال که از ماجرا؛ سودی هم برده‌ایم. اما باید این ساده‌انگاری‌ها را کنار گذاشت و صدای بلند هشدارها را شنید.»
و یا صادق زیبا کلام از عناصر باند روحانی که گفته است: جریانات سیاسی مانده‌اند که با این اعتراضات چه کنند ؛ اما هیچ چه باید کردی شنیده نمی‌شود.
و یا روزنامه جمهوری اسلامی نوشته بود که اگر غفلت و اشتباهات رو به فزونی گرفت .... نه از تاک نشان ماند و نه از تاک نشان !!!
بله. می‌بینید که یک نیروی مهیب و سرکوب شده طی ۴۰ ساله اخیر است؛ از چله کمان بیرون رفته و رژیم با چنین آتشفشانی روبرو است. آتشفشانی که طی یک هفته تاریخ شورای امنیت را ورق می‌زنه. بله؛ طبعا؛ این قیام یک خط مستقیم نخواهد بود و از فراز و نشیب‌های مختلف عبور می‌کنه؛ اما این تیری که از چله کمان رها شده؛ دیگر به کمان بر نمی‌گردد. آتشی که در دستان ارتشی از گرسنگان شعله‌ور شده، گسترده‌تر و فروزان‌تر، تا سرنگونی نظام ولایت؛ پیش خواهد رفت.


در همین زمینه:

قیام سراسری یك صدا علیه رژیم ولایت فقیه
رژیم سردرگم در برابر آتشفشان قیام

نوشتن دیدگاه