خامنه‌ای: گفتند که «بیاییم از شهرهای کوچک شروع کنیم، [بعد] به طرف مرکز بیاییم و مردم را نسبت به مطالباتشان فعّال کنیم و اینها را داغ کنیم».

۱۹ دی ۹۶ خامنه‌ای وارد صحنه می‌شود تا روایت خود از قیام ایران را ارائه دهد؛ خیزشی که از ۷ دی آغاز شد و ارکان نظام او را حتی در دورترین نقاط ایران به لرزه درآورد.

کار مشترک

خامنه‌ای این قیام را محصول کار مشترک آمریکا، عربستان و مجاهدین خلق اعلام می‌کند؛ در روایت او، که خود مدعی‌ست نه براساس «تحلیل» که براساس «اطلاع» است، طراحی از طرف آمریکایی‌ها صورت می‌گیرد، هزینه را عربستان تامین می‌کند، و فرماندهی و عملیاتی کردن نیز بر عهده‌‌ی مجاهدین خلق است.

نقاط ضعف نظام

خامنه‌ای ضمن آنکه مدعی‌ست این قیام توطئه‌ی دشمنان بوده است اما تایید می‌کند که این تنها علت نبوده است بلکه دشمن بر روی نقاط ضعف نظام سوار شده است و به نظام تهاجم کرده است.
خامنه‌ای می‌گوید: «ما هم ضعف داریم، ما هم یک جاهایی اشکال و نارسایی و نابسامانی در کارمان هست؛ این‌جوری نیست که ما هیچ اشکالی نداریم، هیچ مشکلی در کار ماها نیست، فقط دشمن خارجی است که دارد [مشکل ایجاد میکند]»، و تصریح می‌کند: « بنده‌ی حقیر هم، هم قصور دارم، هم تقصیر دارم».

طرح قیام

خامنه‌ای می‌گوید طبق طراحی صورت گرفته، گفتند که «بیاییم از شهرهای کوچک شروع کنیم، [بعد] به طرف مرکز بیاییم و مردم را نسبت به مطالباتشان فعّال کنیم و اینها را داغ کنیم» و تایید می‌کند که فراخوان تظاهرات و شعار «نه به گرانی» از طرف مجاهدین خلق داده شد تا در ابتدا مردم برای تظاهرات جمع شوند.

محاصره‌ی بین‌المللی

خامنه‌ای حرکتی که در داخل کشور علیه نظام ولایت فقیه صورت گرفت را ادامه‌ی حرکتی می‌داند که در جامعه جهانی علیه نظام او در جریان است. خامنه‌ای به مقابله‌ی جامعه جهانی با توسعه طلبی نظام در کشورهای منطقه اشاره کرده و می‌گوید: «حضور قدرتمندانه‌ی جمهوری اسلامی در منطقه، یکی از ابزارهای اقتدار ملّی است؛ ملّت را قدرتمند نشان می‌دهد و واقعاً هم هست؛ می‌خواهند این را از بین ببرند.»
درباره مخالفت جامعه جهانی با توسعه موشکی و تسلیحاتی نظام نیز می‌‌افزاید: «یکی از ابزارهای اقتدار ملّی قدرت دفاعی کشور است؛ این را می‌خواهند از جمهوری اسلامی بگیرند. اینکه می‌بینید این‌قدر روی مسئله‌ی موشک هیاهو می‌کنند، جنجال می‌کنند، به‌خاطر این است.» [سایت خامنه‌ای ۱۹ دی ۹۶]

چند نتیجه گیری

بی‌آنکه بخواهیم بر سر صحت و سقم روایت خامنه‌ای وارد جدل بشویم اما می‌توانیم چند نتیجه قطعی از سخنرانی او که در حقیقت ارائه جمعبندی نظام تا این مرحله از قیام است به دست بیاوریم:
۱.خامنه‌ای تایید می‌کند یک ائتلاف بین‌المللی و منطقه‌ای علیه نظام او شکل گرفته است و حرکت این ائتلاف در جهت جنبشی‌ست که آلترناتیو خلافت اسلامی! از ۳۶ سال پیش مطرح کرده است. این ائتلاف اکنون علیه نقض حقوق بشر و نقض حقوق تظاهر کنندگان توسط نظام ولایت فقیه دست به اعتراض زده است و نمونه‌ی بارز آن طرح موضوع نقض حقوق تظاهرکنندگان در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای نخستین بار می‌باشد. این ائتلاف همچنین بنا به گفته‌ی خامنه‌ای بر روی توسعه موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای نظام متمرکز است؛ این به معنی محاصره منطقه‌ای و بین‌المللی خلافت اسلامی!ست اما معنی عمیق‌تر و مهم‌تر آن، هم جهتی جامعه بین‌المللی با سیاست‌های اصولی و قدیمی شورای ملی مقاومت ایران است.
۲.خامنه‌ای تایید می‌کند که نقش محوری، سازمانده و فرماندهی کننده را در قیام، مجاهدین خلق داشته‌اند. او تصریح می‌کند که آنها از چنان توانی برخوردار بوده‌اند که نیروهای مرتبط با سازمان بتوانند در سراسر ایران دست به بسیج گسترده از جوانان بزنند و طرح خود یعنی شروع از شهرهای کوچک و حرکت به سمت مرکز را عملیاتی کنند.
۳.خامنه‌ای می‌پذیرد که نظام او و شخص خودش دارای اشکالاتی هستند و همین زمینه ساز قیام مردم بوده است.
۴.خامنه‌ای تایید می‌کند که در این قیام عکس‌های او در ابعاد وسیع پاره شده است، حوزه‌های علمیه و هرآنچه که به عنوان نماد حکومت ولایت فقیه در جامعه به شمار می‌رود، مورد حمله قرار گرفته است هر چند در توضیح وارونه‌ی این واقعیت، از آتش زدن «مسجد» و دادن دشنام به «قرآن» و «اسلام» سخن می‌گوید.
۵.خامنه‌ای اما یک چیزی را نمی‌گوید؛ او تصریح نمی‌کند که شعار «مرگ بر خامنه‌ای» و خواست سرنگونی نظام او در وسیع‌ترین ابعاد اجتماعی شد.

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

مقاله صوتی: روایت یک شکست نظام؛ سخنرانی خامنه‌ای درباره‌ی قیام ایران

نوشتن دیدگاه