برخلاف آنکه در کشورهای غربی گفته می‌شود مجاهدین خلق در داخل ایران از نفوذ بالایی برخوردار نیستند، خامنه‌ای در سخنرانی‌اش درباره قیام، آنرا حرکت سازمان‌یافته‌ی مجاهدین خلق اعلام کرد.

ایلاف به انعکاس سخنان محمد محدثین، مسئول کمیسیون خارجه شورای ملی مقاومت ایران پرداخت که در آن به جمعبندی قیام ایران مبادرت کرده است.

برهم خوردن تعادل

محدثین به ایلاف گفت که «قیام مردمی تعادل‌قوا علیه رژیم ولایت فقیه را تغییر داده است، به‌نحوی که مشاهده می‌کنیم، خامنه‌ای در سخنرانی خود بعد از ۱۳روز سکوت و بعد از این‌که میلیون‌ها نفر از مردم ایران در ۱۳۹شهر ایران شعار «مرگ بر خامنه‌ای» و «خامنه‌ای حیا کن سلطنت را رها کن» و «مرگ بر دیکتاتور» سردادند، اعصابش خرد شده است.»

جایگاه اجتماعی مجاهدین خلق

فشار و شدت قیام باعث شده تا خامنه‌ای «به نقش سازمان اپوزیسیون مجاهدین خلق در رهبری و سازمان دادن تظاهرات مردمی با این گفته که از چند ماه پیش آماده بودند.» اذعان کند. خامنه‌ای افزود: «رسانه‌های منافقین اعتراف کردند و این روزها گفتند که در تماس با آمریکایی‌ها بوده‌اند و سازماندهی کردند تا نقش پیاده‌نظام را بازی کنند. به دیدار این و آن بروند و افرادی را در داخل مشخص کرده بودند و پیدا کرده بودند تا به آنها کمک کنند. و سپس به مردم فراخوان دادند، آنها بودند که فراخوان را دادند و شعار (نه به گرانی) را مطرح کردند. و این شعاری است که همه از آن خوششان می‌آید، ان شعار گروههایی را جلب کرد، سپس آنها وارد صحنه شدند و اهداف شوم خود را دنبال کردند و مردم را به‌دنبال خودشان کشیدند».

سه واقعیت

مسئول کمیسیون خارجه مقاومت ایران، تصریح کرد که «این اظهارت خامنه‌ای سه واقعیت را نشان می‌دهد:» نخست آنکه «دیوار ترس مردم ایران شکسته است، و لذا آنها از دو روز پیش این شعار را علیه رژیم داده‌اند: «بترسید بترسید ما همه با هم هستیم»، از امروز به بعد آخوندها باید در وحشت زندگی کنند.»
«واقعیت دوم شکسته شدن هیبت سپاه پاسداران را نشان می‌دهد به‌نحوی که مراکز پاسداران در ۳۱ استان ایران که از سالها پیش برای ممانعت از برگزاری تظاهرات تشکیل شده است در مأموریت خود شکست خورده‌اند».
«واقعیت سوم این است که این قیام وجود نیرویی را بر جسته کرد که در عمق مردم ایران ریشه دارد و می‌تواند چنین قیامی را ایجاد کند.»

پایان یک تبلیغ دروغ

محمد محدثین در ادمه نتیجه گیری کرد: در حالی که «رژیم ایران مدعی است که مخالفان گروههایی در تبعید در خارج ایران هستند» «ولی الآن این خامنه‌ای است که اعتراف می‌کند که آنچه که به‌وقوع پیوست یک اقدام سازمان‌یافته است که سازمان مجاهدین خلق در آن دست دارد و این اعترافی است از سر حکومت در رژیم ولایت فقیه و به اظهاراتی در کشورهای غربی که از کم بودن نفوذ مجاهدین خلق در جامعه ایران صحبت می‌کنند پایان می‌دهد».

تعداد دستگیرشدگان

مسئول کمیسیون خارجه مقاومت ایران در پایان به ارائه گزارشی درباره تعداد دستگیر شدگان پرداخت و گفت: «آخرین گزارشات رسیده از داخل ایران در سیزدهمین روز قیام در شهرها و استانهای مختلف نشان می‌دهد که تعداد دستگیرشدگان به هشت هزار نفر بالغ شده است، و این جمع دستگیر ‌شدگان در شهرهای مختلف بر اساس چیزی است که رژیم اعلام کرده است، به‌عنوان مثال ۱۵۰نفر در استان گلستان، ۱۲۰نفر در شهر رشت، ۶۰نفر در شهر کاشان، استان مرکزی و شهر اراک ۳۹۶نفر، ۱۳۸نفر در شهر مشهد ، ۴۵۰نفر در پایتخت تهران طی فقط ۳روز، شهر تاکستان ۵۰نفر، کرمان ۸۰نفر، اصفهان بیش از ۱۰۰نفر و شهر همدان ۱۵۰نفر.
در استان خوزستان حدود هزار و ششصد نفر دستگیر شده‌اند از جمله ۴۰۰نفر در شهر ایذه و به گفته مسئولان رژیم ۹۰درصد بازداشت‌شدگان کمتر از ۲۵سال سن دارند و ۳۵درصد از آنها دانش‌آموزان مدارس هستند.»

در همین زمینه:

روایت یک شکست نظام؛ سخنرانی خامنه‌ای درباره‌ی قیام ایران

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشتن دیدگاه