رئیس جمهوری آمریکا ضمن آنکه برجام را تمدید کرد اما تایید کرد که این کار برای آخرین بار صورت می‌گیرد مگر آنکه مفادی بر آن افزوده شود که نظام ایران را برای همیشه از بمب اتمی دور نگه می‌دارد. 

بیانیه رئیس جمهوری آمریکا درباره‌ی برجام که به تاریخ ۲۲ دی ۹۶ منتشر شد، در برگیرنده‌ی مواضع این کشور درباره یک تهدید کامل بین‌المللی بنام نظام ولایت فقیه است.
دونالد ترامپ در این بیانیه، برجام را برای بار دیگر تمدید کرد اما همچنین تاکید کرد که این برای آخرین بار است مگر آنکه محورهایی بر آن افزوده شود.
ترامپ موارد ضروری مورد نظرش را اینگونه برشمرد:

«اول، مصوبه باید از ایران بخواهد که فورا به بازرسان بین‌‌المللی اجازه دهد از همه سایت‌هایی که می‌خواهند بتوانند بازرسی کنند.
دوم، مصوبه باید اطمینان دهد که ایران هیچگاه به داشتنِ یک سلاح اتمی نزدیک نخواهد شد.
سوم، بر خلاف توافق اتمی [برجام]، این موارد باید هیچ تاریخ انقضایی نداشته باشند. سیاست من این است که همه راه‌های ایران به سمت سلاح اتمی را ببندم، نه فقط برای ده سال، که برای همیشه.
اگر ایران به یکی از این موارد عمل نکند، تحریمهای اتمی آمریکا بطور اتوماتیک احیا خواهند شد.
چهارم، باید به‌طور مشخص در مصوبه قید شود که براساس قانون در آمریکا، برای نخستین بار، برنامه موشک با برد بالا و برنامه اتمی غیرقابل تفکیک شناخته می‌شود و توسعه و آزمایش موشکها باید با تحریمهائی شدید مواجه شود.»
ترامپ در پایان بیانیه‌اش نوشت: «آنهایی که، به هر دلیلی، تصمیم بگیرند با ما همکاری نکنند، جانب جاه‌طلبی‌های هسته‌ای رژيم ایران را می‌گیرند و در مقابل مردم ایران و ملت‌های صلح‌طلب جهان قرار خواهند گرفت.»
در این بیانیه همچنین نقش سرکوب‌گرانه‌ی نظام ایران علیه مردمش، دخالت‌های آن در کشورهای منطقه و فعالیت‌های تسلیحاتی و موشکی‌اش به چالش کشیده شده است از جمله تاکید شده است که «این رژیم برای بیش از صد هزار پیکارجو تامین مالی، تسلیحات و آموزش فراهم کرده است تا تخریب و نابودی را به منطقه خاورمیانه تعمیم بدهند.»
بیانیه در مورد مردم ایران از جمله می‌نویسد: «ما همچنین از شهروندان شجاع ایرانی که خواستار تغییر در رژیم فاسدی هستند که پول مردم ایران را در سیستم های تسلیحاتی در کشور و تروریسم خارجی تلف می‌کند، حمایت می‌کنیم، و جدا از تمامی ملل می خواهیم از مردم ایران حمایت کنند که تحت رژیمی هستند که آزادی‌های ابتدایی را سرکوب می‌کند و امکان بهبود زندگی را از خانواده‌هایشان سلب می‌کند. فرصتی که حق خداداد هر انسان است.
ما همچنین از شهروندان شجاع ایرانی که خواستار تغییر در رژیم فاسدی هستند که پول مردم ایران را در سیستم‌های تسلیحاتی در کشور و تروریسم خارجی تلف می کند، حمایت می‌کنیم».
ترامپ همچنین مبالغ دریافتی نظام ولایت فقیه از برجام را یادآوری کرده است که هرگز خرج مردم ایران نشده است. او گفت: «به لطف آن توافق، رژیم ایران مبالغ هنگفتی را دریافت کرد – دسترسی به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار، از جمله ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار پول نقد – که برای زندگی بهتر مردم ایران مصرف نشد. در عوض، برای تسلیحات، ترور، و سرکوب و پر کردن بیشتر جیب رهبران رژیم فاسد هزینه شد. مردم ایران از این موضوع آگاه هستند، و این یکی از دلایلی است که به خیابان‌ها آمده‌اند تا خشم خود را ابراز کنند.»

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشتن دیدگاه