کنفرانس عباس داوری در شبکه تصویری ایران آزادی – ۲۲ دی ۹۶

با درود و سلام به شما دوستان عزیز و با هزاران درود به شهدای قهرمان قیام ایران و قیام آفرینان كه ضربات متوالی به رژیم ضدبشری وارد می‌كنند و جهانی را به حمایت از حقانیت و مشروعیت قیام خود كشانده‌اند.
موضوع بحث امروز ما، «جبهه همبستگی ملی، تجلی وحدت نیروهای مردم» می‌باشد. ابتدا لازم است به ضرورت تشكیل این جبهه اشاره كنم. تشكیل جبهه همبستگی ملی برای سرنگونی استبداد مذهبی در آبان ۱۳۸۱ در شورای ملی مقاومت ایران تصویب شد. برادر مسعود، مسؤل شورای ملی مقاومت در اطلاعیه خود كه بعد از تصویب تشكیل جبهه در شورا صادر كرد، و خلاصه آن این است كه:
«با توجه به‌فراخوان رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت، خانم مریم رجوی كه همبستگی ملی را «مظهر ایستادگی و شیدایی همه اجزای ملت بزرگ ایران برای رهایی از ستم آخوندی» خوانده و تأكید كرده‌است كه این همبستگی «فراتر از هرگونه منافع گروهی و سیاسی، عمیق‌ترین آرمانهای آزادیخواهانه عموم مردم ایران از هر مسلك و مرام و مذهب و قومیت را منعكس می‌كند و عزم جزم آنان را برای سرنگونی رژیم ضدانسانی و ضدایرانی خمینی تجسم می‌بخشد» (۳۰ تیر ۱۳۷۳)؛ و ...» این صحبت های خواهر مریم رجوی در ۳۰ تیر ۱۳۷۳ است که برادر مسعود رجوی در سال ۱۳۸۱ به آن استناد کردند.


«در پاسخ به‌درخواستها و پیشنهادها و سؤالهای مشتاقان آزادی میهن درباره راههای تقویت و گسترش همبستگی ملی، به‌استحضار می‌رسانم:
ـ به‌منظور اتحاد عمل نیروها و جریانهای سیاسی كه خواهان همكاری و همراهی مبارزاتی هستند، اما به‌هر دلیل نمی‌خواهند یا نمی‌توانند مانند اعضا ‌و پشتیبانان متعهد شورا یا اعضا‌ و هواداران متعهد سازمانهای عضو شورا، التزام به ‌برنامه شورا و دولت موقت و طرحها و دیگر مصوبات شورا را پذیرا شوند؛ شورای ملی مقاومت طرح جبهه همبستگی ملی برای سرنگونی استبداد مذهبی را تصویب كرد و آن‌را به‌‌همه نیروها و جریانهای سیاسی آزادیخواه و استقلال‌طلب ایران پیشنهاد نمود.»
همانطور که ملاحظه می‌کنید در این متن [برادر مسعود رجوی] می‌گویند: از آنجاییکه شورای ملی مقاومت وجود دارد و گروههایی که در این شورا هستند به برنامه‌های شورای ملی مقاومت التزام دارند، ممکن است برخی از هموطنانمان به هر دلیلی نخواهند خود را به برنامه شورای ملی مقاومت ملتزم کنند، اما در عین حال خواستار همبستگی با مردم ایران و آلترناتیو باشند، «طرح همبستگی ملی» را مطرح می‌کنند، همچنین می‌گویند که اين طرح، ظرفيت همبستگی، عزم همكاری و توان همراهی همه ما را به‌آزمايش می‌كشد.

طرح جبهه همبستگی ملی برای سرنگونی استبداد مذهبی

۱ـ شورای ملی مقاومت ایران با تأكید بر التزام اعضای خود در قبال برنامه شورا و دولت موقت و طرحها و مصوبات و ساختار سیاسی شورا، طرح جبهه همبستگی ملی برای سرنگونی استبداد مذهبی را اعلام می‌دارد و در چارچوب این جبهه آماده همكاری با دیگر نیروهای سیاسی است.
2ـ جبهه همبستگی ملی، نیروهای جمهوریخواهی را كه با التزام به نفی كامل نظام ولایت‌فقیه و همه جناحها و دسته‌بندیهای درونی آن، برای استقرار یك نظام سیاسی دموكراتیك و مستقل و مبتنی بر جدایی دین از دولت مبارزه می‌كنند، دربر می‌گیرد. جبهه همبستگی ملی تبلیغ به‌سود حاكمیت آخوندی و هریك از جناحهای آن و مذاكره و برقراركردن رابطه با آنها را خط قرمز پیكار آزادیخواهانه و مرزبندی ملی ایرانیان در برابر حاكمیت آخوندی می‌شناسد و آن‌را محك تشخیص دوست و دشمن و معیار تنظیم‌ رابطه با كلیه افراد و جریانهای سیاسی می‌داند.
پس مشخص شد که در این طرحی که دادند در موادی که خواندم اولا این جبهه همبستگی، جمهوری‌خواه است، یعنی نه شاه و سلطنت، و نه جناح‌های مختلف رژیم، یعنی با جناحهای درونی رژیم مرزبندی می‌کند و ثانیا دمکراتیک است، به این معنی که هر ایرانی می‌تواند با هر عقیده و مرامی که دارد در انتخابات شركت كند و اصالت رأی مردم است و اینکه جمهوری مبتنی بر جدایی دین از دولت است و تنها حق حاکمیت مردم برسرنوشت خود را به رسمیت می‌شناسد.

حال به سؤالاتی كه از طرف شما به دستمان رسیده، پاسخ می‌دهیم:

 

پرسش: در قیام ۸۸ دو عامل را در رابطه با شكست قیام بر شمردید، یكی خیانت رهبران سبز و دوم هم حمایت نكردن آمریكا و سیاست مماشات، در این قیام اخیر این دو موضوع نبود علت این كه قیام سرد شد، حتی موقت، به جز اینكه سركوب بالا بود! چی می‌تواند باشد؟

عباس داوری: قبل از هرچیز ما تفاوتهای بنیادی قیام ۹۶ را با ۸۸ باید درست بدانیم. قیام ۹۶ یك انفجار اجتماعی ناشی از فقر و ستم بی‌حدی است كه به اكثریت مردم ایران این رژیم روا داشته ‌است یعنی مربوط به همه مردم بود. این قیام با شعار علیه خامنه‌ای و روحانی و با شعار «اصلاح طلب اصولگرا دیگه تمامه ماجرا»، تمامیت نظام را مورد هدف قرار داد. همچنین این قیام منحصر به تهران و چند شهر محدود بزرگ ایران نبود! بلكه همچنان كه در پیام دیروز برادر مسعود شنیدیم، مردم ۱۴۱ شهر در آن شركت داشتند. در قیام ۸۸ خیانت به دلیل این بود كه رهبری آن را یكی از جناحهای رژیم بر عهده داشت. این قیام با شعارهای خود كه رأس نظام را هدف قرار داده، آنقدر به عمق رفته كه از یك نقطه عطف عبور كرده مانند زمان شاه كه با شعار «مرگ برشاه» برگشت ناپذیر شد.
خواسته‌های این قیام از طرف برخی دولتها و شخصیتها و پارلمانهای جهان مورد حمایت قرار گرفته و به ویژه نحوه‌ی برخورد با دستگیرشدگان زیر ذره بین ارگانهای بین المللی و كشورهای بزرگ است. این صدای مردم ایران است كه در جهان طنین انداخته است و نه صدای یك برد و باخت در انتخابات.
بنابراين برادران و خواهران، اين قيام را با قيام ۸۸ مقايسه نكنيد به اين فكر نكنيد كه مثلا چند روز افت داشته باشد، افت و خيز دارد اما رژيم قادر به خاموش كردن آن نيست. زمان شاه هم بين تظاهرات و قيامهای شهرها گاه فاصله می‌افتاد اما هموراه رو به بالا رفتن بود. فرض کنید که مدتی تحرکی نباشد! به این معنی نیست که خاموش شده باشد، معنی آن این است که به فراز بالاتری ارتقاء خواهد يافت !

پرسش: چرا قیامها بخصوص این قیام نیاز به رهبری دارد؟

عباس داوری: هر قیام خودبخودی و بدون رهبری، چه بخواهیم و چه نخواهیم طمعه‌ای برای جناحهای رژیم یا جریانات فرصت طلب است. این رژیم ۴دهه است كه مهمترین حق مردم ایران، یعنی حق حاكمیت آنها را دزدیده، مطلقا حاضر نیست كه حقوق مردم ما را بدهد. در همین ۴دهه یك مصاف و نبرد بسیار پیچیده‌ای بین این رژیم با تمامی جناحهایش و رشیدترین فرزندان این مرز و بوم جریان داشته است. حاصل آن بیش از ۱۲۰هزار شهید از جمله ۳۰هزار شهید قتل عام شده در سال ۶۷، در زندانهای خمینی بوده و همچنان قتل و سركوب رژیم ادامه دارد. این رژیم یك هدف دارد و آن حفظ نظام ضدبشری خود به هر قیمت است. بنابراین نیازمند رهبری پاكبازی است كه فقط و فقط به منافع مردم ایران فكر كند و همه چیز را در همین راستا هزینه كند. با انواع و اقسام توطئه‌ها و دجالگریها، شیطانسازیهای این رژیم مقابله كند.
شما به حرفهای خامنه‌ای در روز ۱۹دی نگاه كنید. ببینید برای مردم و قیام كنندگان چه صفت‌هایی بکار می‌برد و چقدر دروغ می‌گوید و چقدر دجالیت نشان می‌دهد. انگار كه خودش مدافع این مردم است. مردم چطوری از این جنایتكار را كه می‌گوید به حرفهای درست مردم باید گوش كرد، حسابرسی کنند؟ باید یك رهبری باشد كه از او حسابرسی کند تا نگذارد او همه چیز را وارونه نشان دهد. رهبری سفت و سخت می‌ایستد و می‌گوید مردم یك خواسته بیشتر ندارند و آن این است كه باید حقی كه ۴۰سال است دزدیده‌اید را به مردم برگردانید. بدون رهبری نمی‌شود این حرفها را زد و پیشبرد...

پرسش: آیا این رهبری خاص یک سازمان و یا یک جریان مشخص است و یا حتما باید توسط یک جبهه و ائتلافی باشد؟

عباس داوری: خیلی روشن و طبیعی است كه در قیام و انقلاب به هر میزانی كه مردم و نمایندگان جریانهای سیاسی مختلف در آن شركت كنند مهم است، شركت همه گروهها و جریانات که خلقی و مردمی و ملی هستند یك امر ضروری است. رهبری هر جنبش و هر انقلابی، از درون جریانی بیرون می‌آید كه بیشترین فداكاری و بیشترین هزینه را برای آن جنبش و آن انقلاب پرداخت كرده باشد. در كشوری مانند ایران و موقعیتی كه دارد و با توجه به ساختار اقتصادی و اجتماعی و تاریخی آن، رهبری ما از تیرماه ۱۳۶۰، شورای ملی مقاومت را كه در آن همه ادیان و مذاهب ایران و از همه استانها و ملیت‌های ایران در آن شركت دارند، تشكیل داد و همچنان كه در برنامه امروز هم گفتم برادر مسعود از آبان ۱۳۸۱، جبهه همبستگی ملی برای سرنگونی این رژیم را اعلام كردند... تا اینکه هر کسی به هر میزان که می‌تواند علیه این حکومت ضد بشری مبارزه کند بتواند در این ظرف مبارزه کند بنابراین وقتی به این نتیجه می‌رسیم که در این انقلاب همه باید شرکت کنند ضرورتا همه نیروهایی که در این جبهه شرکت دارند در رهبری آن هم شرکت خواهند داشت.

پرسش: الان خیلی‌ها در ایران که صحبت می کنیم دافعه شدید با هر دینی دارند و فحش می‌دهند به همه مقدسات با آنها تلاش می‌کنم که اصل را بر این بگذارم که بگویم الان مشکل اصلی ما مذهب نیست و باید متحد روی تضاد اصلی برویم. آیا همین توضیح درست است؟

عباس داوری: توضیحی كه داده‌اید كاملا درست است. چون این رژیم همچنانكه مردم شعار می‌دهند «اسلام را پله كرده و مردم را ذله كرده»، بالاترین خیانتش به اعتقادات مردم ما است. مردم ایران اکثرا مسلمان هستند، این رژیم مدعی رهبری مسلمانان جهان است!! همانطور که خودش را نماینده مردم ایران به همه جا معرفی می‌کند!!... از همچنانکه نماینده مردم ایران نیست و نمی‌تواند باشد به همین دلیل نماینده هیچ دین و مذهبی هم نیست. باید به عملکرد رژیم نگاه کرد و نه به ادعاهایش، باید به جنایتهایش نگاه کرد، به چپاولهایش نگاه کرد و با این عملکردها آن را مورد حسابرسی قرار داد. رژیم هم مسیحی را چپاول می‌کند و هم مسلمان و شیعه را، هم کرد را چپاول می‌کند و هم فارس را، هم ترک را چپاول می‌کند و هم عرب را، هم بلوچ را، همه را چپاول می‌کند و سركوب می‌كند! بنابراین همچنان که شما گفتید باید دنبال تضاد اصلی بود، یک تضاد اصلی وجود دارد و آنهم عبارت است از رژیمی که حاکمیت مردم را دزدیده است.


پرسش: چرا ملت عزیزما خیلی با عجله شعارهای تند و تیز دادند. اعتراضات، اول باید مسالمت‌آمیز باشد حتی اگرحداقل چندهفته طول بکشد اینجوری حداقل ۸۰ یا ۷۰درصد ملت به اعتراضات می‌پیوندند بدون ترس از پلیس. وقتی که جمعیت حداکثر به ملت معترض پیوست آن وقت پلیس به جای حمله مجبوره به ملت معترض بپیوندد آنوقت دیگه بهانه‌ای به خائنینی که از خامنه‌ای طرفداری می‌کنند نمی‌دهیم. تو این موقع وقتی که دشمن کم می‌آورد هزاران کار انجام می‌دهد امامزاده و قرآن و مساجد را آتش می‌زنند و بین معترضان تفرقه ایجاد می‌کنند تا اعتراضات به سرانجام نرسد باید همه کارها با فکر و مهندسی شده پیش برود نظر شما چیه؟

عباس داوری: با تشكر از شما، سئوالی که کردید سئوال فقط شما نیست، سئوال افراد دیگری هم هست. می‌خواهم ابتدا یك نكته‌ای را تأكید كنم. این رژیم است كه تجمعات و اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم را سركوب می‌كند، سركوب شدگان فقط از خودشان دفاع می‌كنند. به عنوان مثال در یك سال گذشته، همین تجمعات و تظاهرات سال ۱۳۹۶ را در نظر بگیرید. حداقل بطور متوسط هر روز در شهرهای مختلف ایران، بیش از ۱۵ تجمع، اعتراض و تحصن برای احقاق حقوق از دست رفته وجود داشته است. كارگران، غارت شدگان، معلمان، بازنشستگان، در همه جا تجمعات مسالمت‌آمیز داشتند. حتی در مقابل مجلس رژیم هم بوده‌اند و چند هزار نفر در آذرماه در مقابل مجلس رژیم تجمع اعتراضی داشتند، آیا رژیم به یك فقره از خواسته‌های آنها پاسخ مثبت داد؟ شما در نظر بگیرید میلیونها نفری كه كار می‌كنند ولی حقوقشان را نمی‌گیرند، به بانک سپرده دادند ولی نمی‌توانند پس بگیرند چه كار كنند؟ پیش خانواده‌شان چه كار كنند؟
مطابق گفته پاسدار علی لاریجانی ۳۰ درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیكار هستند. یعنی هر سال تقریبا یك میلیون تا یك میلیون و دویست هزار نفر وارد بازار كار می‌شوند. رژیم چه كاری برای اینها می‌كند؟ بعد بودجه روحانی برای سال آینده ببینید تا نتیجه بگیرید. ملت ایران از هیچ راهی برای رسیدن به حقوق خود فرو گذار نکرده همه اعتراضات که در این سال بوده همه مسالمت‌آمیز بوده آیا رژیم حتی یکبار به این اعتراضات مسالمت‌آمیز وقعی گذاشته!؟ وقتی به کارگری که به دلیل اعتراض عدم پرداخت به حقوقش شلاق می‌زنند این کارگر چه کار باید بکند!؟ کسی که سرمایه یک عمر کارش را سپرده کرده و همه را از دست داده و غارت شده چه باید بکند!؟ این آمار خود رژیم است که در ششماهه اول سال ۳۰۰۰ دختر جوان از خانه فرار کرده‌اند، چه کار باید کرد؟!
حال شما بودجه رژیم را ببینید!‌ در بودجه سال ۱۳۹۷ کشور ۷۱ هزار میلیارد تومان به نوه خمینی اختصاص دادند!! به چه دلیل؟ ۳۰۵ هزار میلیارد تومان از بودجه کشور به ناصر مکارم شیرازی تعلق می‌گیرد! چرا؟ از طرف دیگر سوبسیدها (یارانه) را کم می‌کنند. بودجه سپاه را که در شهرهای مختلف مردم را با گلوله مورد هدف قرار می‌دهند و آنها را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند چقدر افزایش یافته است و حقوق آنها را اضافه می‌کند اما از بودجه عمرانی کم می‌کند!‌ چرا؟ و بعد یکباره شاهد این هستم که قیمت ارزاق مردم مانند فواره بالا می‌رود، قیمت تخم مرغ که غذای مردم است ۳۰درصد افزایش پیدا می‌کند!؟ پس این مردم چه کار باید کنند مردم همه راههای مسالمت‌آمیز را طی کرده جواب نگرفته چه باید کرد؟ بنابراین کسی که سرکوب می‌کند و مردم را وادار می‌کند که شعار «مرگ بر خامنه‌ای» بگویند خود رژیم است ! مردم ایران همه راههای مسالمت را رفته‌اند، چه کسی دوست دارد کتک بخورد؟ چه کسی دوست دارد مورد اصابت گلوله قرار بگیرد؟ چه کسی دوست دارد به زندان برود؟ هیچ کس ... این رژیم است که خشونت را تحمیل می‌کند.


پرسش: چرا كشورهای عربی این دور از قیام مردم رسما حمایت نكردن مثل امریكا و... مگه این ها اولین سود برنده نبودن؟ و با این حمایت مگر دست رژیم در كشورهاشون كوتاه نمی‌شه؟

عباس داوری: حرف شما درست است كه از سرنگونی این رژیم، تمامی مردم و دولتهای خاورمیانه سود می برند، بلا از سرشان كنار می‌رود. همین کشورها را نگاه کنید میلیونها كشته و آواره... اما این كه چرا حمایت نمی‌كنند، باید خودشان پاسخ بدهند. از چه می‌ترسند نمی‌دانم به ما هم مربوط نیست، اما آنچه كه به ما مردم ایران مربوطه و برمی‌گردد، البته هر حمایتی بسیار خوب و كمك كننده است ولی سرنگونی فقط و فقط بر عهده مردم ایران است؛ كس نخارد ..... ما مردم ایران توان این کار را داریم، ظرفیت آن را داریم، می‌توان و باید با هم این رژیم را سرنگون کنیم.


پرسش: گفتید سپاه تحریم بشه همه چیز تمومه هیچ خبری نشد! گفتید ترامپ برجام را پاره می‌کنه الان می‌بینیم می‌خواهد این دوره لغو تحریمها را تمدید کنه یعنی داره عقب‌نشینی می‌کنه نسبت به چند ماه قبل... تا کی ما امیدوار باشیم آلمان هم گذاشت شاهرودی فرار کرد واقعا داریم ناامید می‌شویم از این وضعیت!!

عباس داوری: من در سؤال قبلی هم پاسخ دادم كه امید را فقط به خدا و مردم خودمان باید داشته باشیم. هركشوری مطابق منافع خودش عمل می‌كند. اما همین‌ها را هم در نظر بگیریم، مثل فرار كردن شاهرودی، علیرغم این كه دژخیم از چنگال عدالت فرار كرد، اما یك چرخی راه افتاد. دادستان آلمان گفته ما تحقیقات خودمانرا انجام می‌دهیم همین امر باعث می‌شود كه سران رژیم دیگر نتوانند به كشورهای اروپایی مسافرت كنند و .....


پرسش: بهترین روش مبارزه با حکومت در ایران را با توضیح در مورد آن مطرح کنید.

 

باس داوری: روش مبارزه با هر حكومتی را خود آن حكومت مشخص می‌كند ... چگونه؟ فرض کنید که ما در یک کشور دمکراتیک هستیم! همه جریانات سیاسی امکان فعالیت آزاد و شرکت در انتخابات را دارند آیا درست است که در آن کشور مبارزه مسلحانه کرد؟ خیر..! آیا درست است که تظاهرات خشونت‌آمیز کرد؟ خیر..! چرا؟ چون خواسته‌ها پاسخ دارد. اما یک مثال از ایران بزنیم!‌ وقتی خمینی سر کار آمد در فاز سیاسی (از روی کار آمدن خمینی تا ۳۰ خرداد) ما هر کاری کردیم برای این بود كه رژیم به رأی و آزادی مردم احترام بگذارد، در حالی که رژیم آزادی مردم پس از انقلاب را هر روز بیشتر محدود می‌کرد تا جایی که در سی خرداد تظاهرات عظیم و میلیونی مردم ایران را به گلوله بست! خب این حکومت با این خشونت چه چیزی را به ما تحمیل و دیکته کرد!؟ بله این رژیم با این اعمال و سركوب خود گفت که تنها راه مبارزه برای احقاق حقوقتان مبارزه مسلحانه است.
بنابراین شما که سئوال کردید که روش مبارزه با این رژیم چیست؟ می‌گویم ببینید حکومت در مقابل مطالبات بر حق مردم چه پاسخی می‌دهد؟ همانطور که گفتم در یکسال گذشته این همه تظاهرات مسالمت‌آمیز شد هیچ حقی از حقوق مردم را پراداخت نكرد و نداد!! باید از حکومت پرسید که چرا حقوق مردم را نمی‌دهی؟


پرسش: چرا در رساندن پیام خانم مریم رجوی به عموم مردم ایران، حداکثر تلاش خود را نمی‌کنید که از هر مرجعی که اکثریت مردم خبر خود را می‌گیرند، پیام ایشان را برسانید. ایشان باید هر روز در تلویزیون‌های مختلف مصاحبه داشته باشند. این مصاحبه‌ها را مردم دست به دست می‌کنند حداقل در فضای مجازی، مردم ایران باید ایشان را بشناسند.

عباس داوری: در پاسخ به شما دوست عزیز باید بگویم كه سئوال شما دو قسمت دارد یک قسمت انتقاد به مسئولین رسانه های سازمان مجاهدین است که چشم من انتقاد شما را به مسؤلین رسانه‌های خودمان می‌گویم. اما در رابطه با رسانه‌های دیگر، برادران و خواهران، ما باید واقعیتها را ببینیم اینطور نیست که آن رسانه‌ها بخواهند که ما مصاحبه بکنیم ولی ما پاسخ منفی می‌دهیم! خیر در برخی کشورها به این دلیل که ما اپوزیسیون هستیم دولت‌ها به همان دلیل داشتن منافع سیاسی و اقتصادیشان برای ما محدودیت قائل می‌شوند. تا آنجا که به فعالیتهای خواهر مریم بر می‌گردد می‌بیند خواهر مریم رجوی با رسانه‌های مختلف مصاحبه می‌کنند از جمله با رسانه‌های عربی، انگلیسی و ... .همچنین جلسه می‌گذارند و صدای مردم ایران را به گوش جهانیان می‌رسانند. اما بدانید كه همه چیز دست ما نیست ما باید به قوانین كشورهایی كه در آن هستیم، ملتزم باشیم.


پرسش: در شماری از انقلابات گذشته فقط یک حزب یا سازمان رهبری کننده وجود داشته است و موضوعی بنام ائتلاف و جبهه گسترده نبوده چرا ما الان صحبت از یک جبهه همبستگی برای سرنگونی رژیم می‌کنم؟

عباس داوری: بله برخی از انقلابها این چنین بوده‌اند. البته همچنان كه در سؤالات قبلی گفتم، با توجه به ساخت و بافت جامعه‌ی ایران، وحدت نیروهای ضدشاه و ضدشیخ، یك ضرورت است. ما این را برای خودمان یک ضرورت می‌دانیم جزو اصول ماست چرا؟ چون در ایران ما دارای جریانات مختلف، ملیت‌های مختلف و مذاهب مختلف هستیم. ما اصل را بر وحدت نیروها می‌گیریم یعنی یک ضرورت در شرایط فعلی میهنمان هست.

پرسش: آیا مفهوم جبهه همبستگی به این معنی است که سازمان مجاهدین به تنهایی نمی‌تواند رژیم را سرنگون کند و از دیگران کمک می‌خواهد یا هدف دیگری دارد؟

عباس داوری: پاسخ را قبلا داده‌ام اما اگر سازمان مجاهدین خلق، چنین توانایی هم داشت كه رژیم را به تنهایی سرنگون كند، بازهم سازمان به دلیل تحلیلی كه از جامعه ایران دارد، به دلیل اعتقاد به اصل در شرایط فعلی باز هم تأكید می كرد كه حتما همه نیروهای ضدشاه و شیخ در یك چارچوبی شركت كنند. به همین دلیل هم هست که در تیرماه سال ۱۳۶۰ برادر مسعود رجوی شورای ملی مقاومت ایران را تأسیس کرد. بنابراین قبل از اینکه به توانایی و یا عدم توانایی سازمان مجاهدین برای سرنگون كردن رژیم برگردد به دیدگاه سازمان مجاهدین بر می‌گردد که اصالت را به وحدت نیروهای جامعه می‌دهد. ما یک اصل پایه‌ایی داریم و آن هم وحدت نیروهای ضد شاه و ضد شیخ در ایران است.

در همین زمینه:

استمرار قیام
توفان انقلاب ایران
خامنه ای گرای كجا را داد؟
قیام سراسری یك صدا علیه رژیم ولایت فقیه

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

 

محیطهایی که در آن کنفرانس زنده همزمان پخش می شود:


تلگرام کنفرانس زنده ایران آزاد
https://t.me/conference96

اینستاگرام
https://www.instagram.com/iran_azadi_e

تویتر ایران آزادی
https://twitter.com/iranazadi1395

پيچ فیس بوك ایران آزادی
https://www.facebook.com/IranAzadie/

یوتیوپ
https://www.youtube.com/c/IranAzadi

 

نوشتن دیدگاه