قالیباف برای سالیان در مناصب بالا در سپاه کار کرد و سپس به عنوان شهردار تهران منصوب شد او تاکنون ۲ بار تلاش کرده است که رئیس جمهور! شود.

محمدباقر قالیباف در ۱شهریور۱۳۴۰ در طرقبه مشهد به دنیا آمد. اما این موضوع زیاد مهمی نیست، زیرا هرکس در روزی به دنیا می‌آید. مهم کارنامه ای است که هرکس از خود باقی می‌گذارد.

بعد از تسلط خمینی و همراهان وی بر ایران در سال ۵۷ محمدباقر قالیباف فعالیت خود را در بسیج آغاز کرد. شروع اعتراضات مردمی در کردستان برای کسب حقوق اجتماعی شان زمینه را برای آنکه قالیباف توانایی های! خود را در نظام جدید نشان دهد فراهم کرد.

او خود را به کردستان رساند تا در سرکوب مردم آن دیار نقشش را ایفا کند. بعد از شروع جنگ با عراق به جبهه‌های جنوب عزیمت نمود و در اوایل جنگ به عضویت سپاه درآمد.

جنگ ایران و عراق زمینه ای برای رشد کسانی بود که حیات اجتماعی – سیاسی خود را به خمینی گره زده بودند. استعدادهای! قالیباف در این جنگ شکوفا می‌شود. مسؤلیت قالیباف در جنگ در اغلب موارد اطلاعات عملیات جنگ بود. شم اطلاعاتی او سال ها بعد در حادثه پلاسکو نیز خود را نشان داد! آنجایی که وقتی رقبایش در جلسه شورای شهر به دیرکرد او برای پاسخ گویی اعتراض کردند، گفت که مشغول دفن آتش نشان ها بوده است. [شمانیوز ۱۷بهمن۹۵]

توانایی های قالیباف در عرصه اطلاعات عملیات جنگ باعث شد تا او در مواضع بالاتری فرصت خدمت! در جنگ را پیدا کند؛ مسئولیت فرماندهی گردان و فرماندهی تیپ موسوم به امام رضا مراحل بعدی ارتقاء او بود.

فراموش نکنیم که قاليباف از امتیاز خویشاوندی با همسر خامنه ای نیز برخوردار است. او خواهرزاده همسر ولی فقیه محسوب می‌شود. پیوندهای خانوادگی یکی از دلایل مورد اعتماد قرار گرفتن افراد در نظام مقدس! است.

قالیباف ۲۱ساله بود که به فرماندهی لشکر نصر خراسان منصوب شد. سپس در فرماندهی لشکر ۲۵ کربلا کار خود را دنبال کرد. بعد از پایان جنگ، قالیباف فرمانده قرارگاه نجف می‌شود و سپس به جانشینی نیروی مقاومت بسیج منصوب می‌شود.

ذوق! اطلاعاتی ـ نظامی قالیباف به مانند بسیاری دیگر از پاسداران، به تدریج به عرصه های اقتصادی راه می‌برد. او در سال ۱۳۷۳ به عنوان فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا انتخاب می‌شود، قرارگاهی که برای تحکیم کنترل سپاه بر اقتصاد کشور تشکیل شده است. ۳ سال بعد خامنه ای او را به عنوان فرمانده نیروی هوایی سپاه منصوب می‌کند. قالیباف در نظام سرکوب موقعیت مهم دیگری به دست می‌آورد.

او نیز به مانند سایر مقامات جمهوری اسلامی! نیازمند مدارک دانشگاهی بود. قالیباف برای جبران این کمبود در رشته جغرافیای سیاسی مدرک فوق لیسانس را از دانشگاه تهران اخذ می‌کند. و در زمان تصدی فرماندهی نیروی هوایی سپاه دکترای خودش را در همین رشته از دانشگاه تربیت مدرس، دریافت می‌کند.

دکتر! قاليباف در جريان اعتراضات دانشجویی ـ مردمی در سال 78 به گفته خودش به کف خیابان آمد؛ «حادثهٔ سال ۷۸ که در کوی دانشگاه اتفاق افتاد... وقتی (دانشجويان معترض) در کف خیابان به سمت بیت رهبری راه افتادند، بنده فرمانده نیروی هوایی سپاه بودم. عکس من الان روی موتور ۱۰۰۰ با چوب هست. با حسین خالقی. ایستادم کف خیابان که کف خیابان را جمع کنم. آن جایی که لازم باشد بیاییم کف خیابان و چوب بزنیم، جزو چوب زن‌ها هستیم.»

قالیباف در سال ۷۹ با حکم خامنه‌ای به عنوان فرمانده نیروی انتظامی منصوب می‌شود. در دوران تصدی گری قالیباف بر نیروی انتظامی افراد زیادی از هنرمندان یا روشنفکران احضار، بازجویی یا زندانی شدند. یکبار قالیباف در توضیح علت این برخوردها اعلام کرد که «این افراد یا علیه امنیت ملی اقدام نموده و یا به ترویج ابتذال فرهنگی مشغول بوده‌اند و یک شبکه گسترده توزیع فیلمهای مبتذل را تشکیل داده بودند که از آنها بیش از سیزده هزار CD مبتذل کشف شده‌ است.»

قالیباف در جريان اعتراضات گسترده دانشجويی در سال 82 به شورای امنيت نظام رفت و گفت: «هر کسی بخواهد بیاید به کوی دانشگاه، به عنوان فرمانده ناجا شخصاً له و جمعشان می‌کند».

قالیباف تمام عمر بزرگسالی خود را به عنوان فردی نظامی در سپاه طی کرده بود. به طور طبیعی او برای پاسخ به موضوعات تنها راه حل موجود را استفاده از اهرم زور می‌دانست، روشی که از ابتدای تأسیس سپاه در آن آزمایش شده بود و نتیجه اش را در حفظ حکومت ولایت فقیه در طی سالیان نشان داده بود.

قالیباف در موضع فرمانده نیروی انتظامی در مهرماه ۱۳۸۱ درباره طرح امنیت اخلاقی اعلام می‌کند که «نیروی انتظامی مکلف است همراه با نخبگان دیگر دستگاه‌ها، امنیت اخلاقی را توصیف و تبیین و الزامات آن را برای متخلفان از قانون اجرا کند.» اما این قسمت مهم اظهار نظر او نیست. قسمت مهم آنجایی است که می‌گوید: «خواست و دستور مقام معظم رهبری، خواست عموم مردم است.» تفکری که از ابتدای تسلط خمینی و پیروانش بر ایران، در تمامی شئونات کشور حاکم شد.

در سال ۸۴ او وارد عرصه سیاست می‌شود. قالیباف که همه مدارج پاسداری را طی کرده است حال سودای ریاست جمهوری را در سر دارد. هرچند که در این انتخابات! راه به جایی نمی‌برد. هشت سال بعد او مجدد شانسش را آزمایش می‌کند اما اینبار نیز در تعادل درونی حکومت گران سهمی برای او در نظر گرفته نمی‌شود.

نظام مقدس! به قالیباف به عنوان یک رئیس جمهور نیاز نداشت اما برای اداره پایتخت به یک پاسدار آزموده شده نیاز داشت. با بر سر کار آمدن دولت پاسداران در شرایط متحول منطقه، بهترین زمینه برای برآمدن یک پاسدار به عنوان شهردار تهران نیز وجود داشت. از سال ۸۴ تا امروز قالیباف به عنوان شهردار تهران مشغول به کار است.

در پس ظاهر کت و شلواری قالیباف و مدارک علمی اخذ! شده کماکان یک پاسدار حضور دارد. او در سال ۹۲ درباره روحیات خودش در رابطه با سرکوب قیام دانشجویان در سال ۷۸ می‌گوید: « حادثه‌ی سال ۷۸ که در کوی دانشگاه اتفاق افتاد ... وقتی در کف خیابان به سمت بیت رهبری راه افتادند، بنده فرمانده نیروی هوایی سپاه بودم. عکس من الان روی موتور ۱۰۰۰ با چوب هست. با حسین خالقی. ایستادم کف خیابان که کف خیابان را جمع کنم. آن جایی که لازم باشد بیاییم کف خیابان و چوب بزنیم، جزو چوب زن‌ها هستیم. افتخار هم می‌کنیم. نگاه نکردم که من، سردار و فرمانده نیروی هوایی هستم و تو را چه به کف خیابان؟»

یکی دیگر از موضع گیری هایی که محتوای قالیباف را به عنوان یک «چوب زن» نشان می‌دهد آنچیزهایی است که بعد از تظاهرات اعتراضی ۲۵ بهمن ۸۹ ابراز کرد. او راهپیمایی اعتراضی مردم را محکوم کرد و آنرا حادثه ای شیطانی نامید. او «مسببان این اتفاقات و علی‌الخصوص» کسانی را که «سران فتنه» می‌نامید فاقد «بلوغ سیاسی»، «دین» و «عقل» دانسته بود. و عملکرد آنها را «مشابه و مترادف» سازمان مجاهدین خلق ایران دانسته بود. [انتخاب ۲۸بهمن ۸۹]

درخشش! قالیباف تنها به خاطر خدماتی که در لباس پاسداری به نظام مقدس! کرده است نیست. کارنامه ۷ ماه آخر سال ۹۵ نمایی از مدیریت! او در شهر تهران است؛ در شهریور ۱۳۹۵ روزنامه شهروند خبر از واگذاری املاک شهرداری با تخفیف بالا به بعضی از مدیران شهری داد. سپس سایت معماری نیوز متن نامه سازمان بازرسی کل کشور را منتشر ساخت که در آن نام، و جزئیات میزان تخفیف ارایه شده به ده‌ها نفر و چندین تعاونی، توسط شهرداری افشا شد. در نتیجه این گزارش، سردبیر سایت معماری نیوز با شکایت قالیباف دستگیر گردید.

در پنجشنبه ۳۰دی ۹۵ ساختمان پلاسکو بر اثر آتش سوزی و انفجارهایی که متعاقب آن رخ داد فرو می‌ریزد. در حالی که آتش نشان ها برای مهار آن از حداقل امکانات مورد نیاز نیز برخوردار نبودند. قالیباف حاضر نشد در این رابطه مسؤلیتی برعهده بگیرد.

با نزدیک شدن به زمان انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ اسم قالیباف در جمع اصول گرایان! به عنوان یکی از کاندیداها مطرح شد. هرچند در ۱۶ فروردین یعنی یک روز قبل از تعیین ۵ کاندیدای اول «جمنا» او اعلام می‌کند « هیچ درخواستی برای نامزدی نداشته» است، اما فراخوان به « اتحاد و یکپارچگی» برای « تغییر دولت فعلی» می‌دهد.

هرچند در کشمکش نهایی «جمنا» اسم قالیباف به عنوان یکی از پنج کاندیدای جناح اصول گرا! در ۱۷ فروردین اعلام می‌شود اما گمانه زنی هایی نیز بر این امر دلالت دارد که او با پذیرش پست معاونت رئیسی در صورت پیروزی در انتخابات! وارد رقابت های انتخاباتی نخواهد شد. البته تمام این موضوعات به هر نتیجه ای که منجر شود تغییری در کارنامه او و تجربیاتی که مردم در کردستان، تهران و ... از او و ارگان پشتیبانش داشته اند، نخواهد داد.

 

 

نوشتن دیدگاه