محمدعلی وکیلی عضو فراکسیون امید! مجلس!، سخنگوی ستاد انتخاباتی حسن روحانی شده است. محمد علی وکیلی کیست؟
محمدعلی وکیلی متولد ۱۳۴۴ در یاسوج، دبیر هیئت رئیسه مجلس! دهم، نماینده! مردم تهران و عضو هیئت نظارت بر مطبوعات در دهمین دوره مجلس! و صاحب امتیاز و مدیر مسئول روزنامه ابتکار است.

به زبان خودش: «بنده از سال ۶۰ تا خرداد سال ۷۵ در حوزه علمیه قم بودم. معمم نشدم. تا سال ۷۵ در حوزه علمیه قم بودم. فکر کنم کلاً دو دهه تبلیغی شد که با لباس رفتم تبلیغ در دوران طلبگی... حدود ۱۵ سال... من سال ۷۵ فارغ التحصیل فلسفه و کلام شدم و شهریور همان سال جذب نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری شدم. دیگر از آن موقع آمدم در جریان اجرایی... سال ۶۰ جذب حوزه شدم. آن موقع کلاس اول دبیرستان بودم. یک روحانی منحصر به فرد به لحاظ خلقیات در شهر ما یاسوج بود به نام عبدالله میثمی که بعدها شد نماینده امام در قرارگاه خاتم ... ایشان در یاسوج از بنیانگذاران سپاه بود و آمد در دبیرستانها ۷دانش آموز زرنگ دبیرستان‌های یاسوج را شناسایی کرد. اول با ما نماز جماعت را شروع کرد و بعد با ما هفت نفر یک حوزه علمیه تشکیل داد و آن هفت نفر ... تعداد معدودی هم مانده‌اند. از آن تعداد معدود یکی‌شان من هستم».
نگاهی به سوابق اجرایی وکیلی ماهیت او را برجسته‌تر می‌کند:
سرپرست نهاد خامنه‌ای در دانشگاه‌های خوزستان (چمران – علوم پزشکی)
مدیریت فرهنگی نهاد خامنه‌ای در دانشگاه‌های کشور در دوره خاتمی
 وکیلی نقش برجسته ای در پادگانی کردن دانشگاههای کشور داشته است. او جزو حلقه‌ی است که بسیاری از دانشجویان را ستاره‌دار کرده است، نقشی که ایفای آن را از دوران خاتمی و بخصوص احمدی نژاد تا امروز برعهده داشته اند. این کارنامه از او یک مهره‌ی اختناق آفرین تمام قد ساخته، که مورد تأیید خامنه‌ای می‌باشد.
۳۰ ماه حضور در جبهه جنگ و جانبازی! ۳۰٪
چهره اصلاح‌طلب! امروز نماینده خامنه‌ای در دانشگاه‌های کشور بود؟
وکیلی وقتی در مورد ممنوعیت برگزاری کنسرت در مشهد مورد سوال قرار می‌گیرد، وفاداری خود به ولایت را تئوریزه می‌کند: «دکترین ولایت فقیه به ما می‌گوید که قانون آیینه تقوای سیاسی است، آنچنان که اجرای قانون آیینه ولایت پذیری است. این دکترین ولایت فقیه است، والا صبح تا غروب ولایت ولایت کردن ولی به ملزومات آن پایبند نبودن که فایده ندارد. ولایت پذیری تابع میزان پایبندی ما به قانون جمهوری اسلامی است. امام هم این را فرموده است. امام فرموده که تخطی از قانون حرام است.» [تسنیم ۱۵ بهمن۹۵]
حال محمد علی وکیلی اصلاح‌طلب شده است و در قالب این جناح حکومت و این بار با عنوان سخنگوی ستاد انتخاباتی روحانی، باز هم بدون عمامه به دفاع از ولایت برخاسته است.
 اما این بار شرایط با دهه ۶۰ و ۷۰ که او به تبلیغ می‌پرداخت، فرق کرده است، این تفاوت را خود وی بهتر از هر کس دیگر می‌داند: « ما در کشور داریم جوری حکومت می‌کنیم، هم ما در مجلس، هم دوستان ما در دولت، هم دوستان در قوا و دستگاههای دیگر طوری داریم حکومت می‌کنیم که گویا در کشور هیچ مشکل بحرانی وجود ندارد ... من واقعیتش معتقدم که یک نوع فروپاشی نرم در لایه‌های درونی اجتماعی دارد اتفاق می‌افتد و اگر دست نجنبانیم این فروپاشی اجتماعی زیانش از ۱۰ جنگ هشت ساله تحمیل شده بر کشور بیشتر خواهد شد.» [تسنیم ۱۵ بهمن۹۵]
وکیلی به جنگی اشاره می‌کند که سال پایانی اش، نظام را در دوران خمینی در مرحله‌ای قرار داد که مجبور شد از ترس نابودی پای جام زهر بیاید، اکنون او این شرایط را ۱۰ بار خطرناکتر توصیف می‌کند.
 حرف او درست است، او سخنگوی روحانی است که دارد سعی می‌کند بگوید اوضاع خوب است، حرف سخنگو چیز دیگری است، او قصدش بیان واقعیت و دلسوزی برای مردم نیست، او غصه خود، جناح و بالاتر از آن نظام ولایت را می‌خورد که در آستانه زوال قرار دارد.

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشتن دیدگاه