اتهام به ظریف
سیدمحمود نبویان از نمایندگان سابق مجلس! نظام و از اعضای جناح خامنه ای در یک سخنرانی مدعی شد که وزیر خارجه روحانی به آمریکا و FATF  تعهد داده است که «حاج قاسم سلیمانی» را کت بسته تحویل بدهند تا در مقابل آمریکا رابطه بانکی را با نظام برقرار کند.
محمدجواد ظریف که در این میان نقش متهم ردیف اول را بر عهده داشت، در ابتدا به یک شعر در صفحه اینستاگرامش در پاسخ به سیدمحمود نبویان بسنده کرد و نوشت:
تو با خدای خود انداز کار و دل خوش دار    
که رحم اگر نکند مدعی، خدا بکند
سخنگوی وزارت خارجه، بهرام قاسمی نیز به صحنه آمد و گفت: «من نمی‌دانم این شخص کیست که چنین حرفی را مطرح کرده است و اگر این سخنان واقعیت داشته باشد و چنین حرف‌هایی از سوی این فرد مطرح شده باشد حتما وزارت خارجه اقدام قضایی می‌کند و کار را با تمام توان و جدیت پیگیری می‌کند.»

ظریف نیز هنگامی که در محاصره خبرنگاران قرار گرفت اعلام کرد: «سخنان ایشان شرم‌آور است. از ایشان می‌خواهم رسما عذرخواهی و توبه کند. به خاطر تهمت بسیار ناروایی که نه به شخص من بلکه به جمهوری اسلامی زدند به عنوان برادر کوچکتر توصیه می‌کنم حتما توبه کنند.» [اقتصاد نیوز ۹ خرداد ۹۶]
ظریف سپس اضافه می‌کند که علاقه ای به «پیگیری حقوقی نداشتم» اما «این یک مورد را با توجه به علاقه زیادم به سردار سلیمانی حتما پیگیری حقوقی می‌کنم مگر اینکه خود ایشان در این مورد عذرخواهی و توبه کند چون این حرف برای من و همکارانم در وزارت خارجه خیلی گران تمام شده است.» [ایلنا ۱۰ خرداد ۹۶]
چرا گران تمام شد؟
ظریف اعلام می‌کند که تحمل شنیدن چنین اتهامی را ندارد، زیرا او به خوبی می‌داند که کشتار در سوریه توسط قاسم سلیمانی بدون مذاکرات اتمی نظام مقدس! به فرماندهی ظریف امکان پذیر نبود.
هنگامی که در شهریور سال ۹۲ بشار اسد با عبور از مرز سرخ! اوباما از بمب شیمیایی علیه مردم خود استفاده کرد، تنها میانجیگری نظام و به طور مشخص وزارت خارجه آن بود که با وعده مذاکرات اتمی و عقب نشینی در زمینه تسلیحات اتمی، آمریکا را قانع کرد که به اسد حمله نکند. اگر آمریکا در آن لحظه واکنش نشان داده بود الان نشانی از قاسم سلیمانی و دوستانش در سوریه وجود نداشت.
سخنان نبویان برای ظریف غیرقابل تحمل است زیرا ظریف خدمات خود به ولایت فقیه را جدا از خدمات «حاج قاسم» نمی‌بیند.
راز اتهام نبویان
چرا نبویان چنین اتهامی به ظریف وارد می‌کند؟ آیا نبویان نمی‌خواهد تا نزاعی جدید علیه روحانی به راه بیندازد تا در ذیل آن بتواند نیروهای روحیه باخته خامنه ای را منسجم کند؟ آیا نبویان در مسیر دولت سایه! رئیسی حرکت نمی‌کند تا شکست در مهندسی انتخابات را بپوشاند؟ آیا او از هماهنگی ظریف و سلیمانی در پیش برد خطوط ولایت فقیه بی خبر است؟
اما نبویان بر واقعیت دیگری دست می‌گذارد.
در مرحله ای که نظام در مرحله سرکشیدن جام زهر اتمی بود، از این فرصت برخوردار شد که در سوریه با خیال راحت حرکت کند. آزادی عمل سپاه و حزب الله در چند سال اخیر در سوریه محصول عقب نشینی های تدریجی نظام در موضوع اتمی بود.
خامنه ای پیش بینی کرده بود که بعد از جام زهر اتمی جام های زهر بعدی در چشم انداز است؛ جام زهر موشکی، جام زهر منطقه ای و جام زهر حقوق بشر. هر جام زهر افزون بر فرصت مقطعی که برای نظام ایجاد می‌کند، تبعات و عقب نشینی های مشخص خود را نیز به همراه دارد.
ورود نظام مقدس!‍ به مرحله جام زهر منطقه ای به معنی عقب کشیدن سپاه از مواضع خود در سوریه، عراق، یمن و ... می‌باشد. در چنین وضعیتی حتی ممکن است قاسم سلیمانی به عنوان فردی که مربوط به مرحله قبل بوده است تحویل طرف مقابل شود.
وقتی دوره یک پدیده به پایان می‌رسد تمامی قوانین درباره آن تغییر می‌کند. ورود نظام به مرحله جام زهر اتمی موجب تغییر بسیاری از قوانین حاکم بر پدیده ها خواهد شد، پس جای تعجب ندارد که حتی قاسم سلیمانی نیز در این میان قربانی شود همانطور که سعید امامی در مرحله پوست اندازی نظام، زندانی و کشته شد.
موضوع مهم اما آنجایی ست که در ولایت فقیه همگان پذیرفته اند که در مرحله عقب نشینی های بزرگ هستند. عقب نشینی دشمن به معنی پیشروی نیروی خودی است. مردم در حال پیشروی هستند.

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

نوشتن دیدگاه