علی اکبر ناطق نوری اذعان می‌کند که پرسش از چرایی قتل‌عام زندانیان سیاسی در سطح جامعه به یک جنبش اجتماعی تبدیل شده است و نظام نتوانسته است به این پرسش پاسخ بدهد.


پرسش نسل جوان از قتل‌عام۶۷

علی اکبر ناطق نوری، که در کارنامه‌ای او، ریاست «مجلس»، کاندیداتوری «ریاست جمهوری» و ریاست بازرسی دفتر خامنه‌ای نمایان است، در سخنانی که به تاریخ ۲۱ آذر منتشر شد، در مورد قتل‌عام تابستان ۶۷ با اشاره به فایل صوتی آقای منتظری که در تابستان گذشته منتشره شده بود گفت: «یكی از مشكلاتی كه پارسال و امسال و اینها بوجود آمد این بود كه ماجرای فایل صوتی كه پخش شد به‌نظر من خوب دفاع نشد، آن آقایانی كه صحبت كردن منفعلانه صحبت كردند، ضعیف برخورد كردند، برای مردم جا نیفتاد».
ناطق نوری در ادامه افزود: «بالاخره نوه های ما، نوه‌های نسل اولی‌ها، دومی‌ها اینها می‌آیند میگن»: «اینها مگر دستگیر نشدن توسط شما، مگر محاكمه شون نكردید، خوب مگر زندانشون نكردید، محكومین تون، محكوم به زندان بودن، رفتن زندان، چرا بعدش اسیرهای دست خودتون رو اعدام كردید؟ این نسل جدید این سوال هست براش كف خیابان و دانشگاهها كه شما هستید این سوال رو می‌كنند».
اشاره‌ی ناطق نوری به کشتار زندانیان سیاسی در تابستان سال ۶۷ است که به تصریح او دادخواهی خونشان تبدیل به یک جنبش اجتماعی در ایران شده است تا جایی که در بدنه‌ی نظام نیز این پرسش مطرح شده است که چرا دست به آن کشتار زده‌ایم.

فایل صوتی آقای منتظری

در تابستان گذشته فایل صوتی‌یی از آقای منتظری منتشر شد که مربوط به دیدار وی با بخشی از هیئت مرگ می‌شد در آن ملاقات آقای منتظری اصرار داشت که هیئت مرگ قتل‌عام را متوقف کند و می‌گفت با این کاری که شما می‌کنید مردم از ولایت فقیه چندششان می‌شود. [قتل عام ۶۷ از زبان منتظری]
جنایت علیه حقوق بشر هرگز مشمول مرور زمان نمی‌شود و بعد از گذشت نزدیک به سی سال از آن جنایت هولناک قاتلان بیمناک قرار گرفتن در برابر نور عدالت هستند.


«ایران، جایی که قتل‌عام‌کنندگان حکومت می‌کنند»

جنبش دادخواهی قتل‌عام شدگان سال ۶۷ از مرزهای ایران عبور کرده و ابعاد جهانی یافته است؛ امری که بیشتر ناطق نوری و سایر قاتلان را نگران کرده است. اخیرا کتاب «ایران، جایی که قتل‌عام‌کنندگان حکومت می‌کنند» از انتشارات دفتر نمایندگی شورای ملی مقاومت ایران، در جلسه استماع کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا درباره حقوق‌بشر و مبارزه با افراط‌گرایی، به‌عنوان سند دربرگیرنده اطلاعات قتل‌عام سال ۶۷ معرفی شد و بخشی از آن برای ثبت در رکورد رسمی کنگره ارائه شد.
ناطق نوری اکنون از پرسش‌هایی که نسل جدید درباره‌ی کشتار زندانیان سیاسی در برابر او و سایر قاتلان قرار می‌دهند، بیمناک است، او و سایر شرکای قتل‌عام می‌توانند کاملا مطمئن باشند که به پرسش‌های بیشتری درباره‌ی جنایات صورت گرفته توسط نظام ولایت فقیه، در دادگاه‌های علنی با رعایت تمامی موازین حقوقی پاسخ باید بدهند.


در همین زمینه:

جنبش دادخواهی جانباختگان «قتل عام ۶۷» چیست؟
علی فلاحیان در مصاحبه با دهباشی؛ دهه۶۰ و اعدام برای همه
رازینی؛ برگرداندن ورق با اعدام
دهه ۶۰؛ جلاد و شهید
چرا حسن عباسی پاسخی برای قتل عام ۶۷ ندارد؟

ما را در تلگرام همراهی کنید

ما را در اینستاگرام همراهی کنید

مقاله صوتی:  چرا زندانیان سیاسی را اعدام کردید؟!؛ ناطق نوری و پرسش نسل جوان

نوشتن دیدگاه